اندیشکده آمریکایی: دوران اینترنت آزاد به سر آمده است

دشمنان آزادی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد خود را با شرایط تطبیق داده‌اند و در حال بهره‌برداری از اینترنت هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«انجمن امور خارجه» در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که با افزایش چشمگیر مداخلات حکومت‌های دیکتاتوری در اینترنت، دوران اینترنت آزاد جهانی به سر آمده است، و اینترنت بیش از پیش گسسته، محدود و خطرناک‌ خواهد شد.

به گفته این اندیشکده، سیاستگذاران ایالات متحده فرض را بر این گذاشته بودند که اینترنت آزاد جهانی در خدمت منافع راهبردی، اقتصادی، سیاسی و سیاست خارجی آمریکاست. آنها بر این باور بودند که رژیم‌های اقتدارگرا توان مقابله با چالش‌های داخلی و بین‌المللی برخاسته از یک شبکه جهانی آزاد را نخواهند داشت.

با این حال، حساب و کتاب آنها درست درنیامد، و در برخی موارد حتی عکس آن اثبات شد. امروزه ایالات متحده به دلیل سطوح بالای دیجیتالی شدن و حمایت نیرومند از آزادی بیان و عدم سانسور، به طور «نامتقارن» آسیب‌پذیر شده است، چرا که دشمنان آزادی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد خود را با شرایط تطبیق داده‌اند و در حال بهره‌برداری از اینترنت هستند.

به عنوان مثال، چین مدت‌هاست که دسترسی به وب‌سایت‌های خارجی را مسدود کرده، موانع تجاری برای شرکت‌های فناوری ایالات متحده به وجود آورده، و به شرکت‌های چینی که اکنون در سراسر جهان فعالیت می‌کنند، اولویت داده است.

حمله روسیه به اوکراین نیز این شکاف را بیشتر کرده است، به طوری که مسکو ابتدا رسانه‌های اجتماعی آمریکایی را محدود و سپس ممنوع کرد، و شرکت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آمریکایی مجبور به خروج از بازار روسیه شده‌اند.

آزادی اینترنت بیش از یک دهه است که رو به افول است. کشورهای بیشتری در حال راه اندازی کارزارهای نفوذ سیاسی، هک کردن حساب‌های فعالان و مخالفان، و گاهی اوقات هدف قرار دادن اقلیت‌های آسیب‌پذیر هستند. هر روز تعداد فزاینده‌ای از کشورها تصمیم می‌گیرند به طور کامل از اینترنت جهانی جدا شوند.

بر این اساس، «انجمن امور خارجه» نتیجه می‌گیرد در حالی که طی سی سال اول عمر اینترنت، آرمان آمریکا یک اینترنت رایگان، جهانی و آزاد بود، امروزه ایالات متحده نیازمند بازنگری در سیاست‌های سایبری و خارجی خود برای مقابله با «واقعیت‌های جدید» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید