وزیر خارجه ایران: پس از پاسخ آمریکا در خصوص مراحل بعدی بحث خواهد شد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اگر ایران از ابتدای گفت‌وگوها جدیت بیشتر و مداومی نشان می‌داد، توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» پیش از این و در دوره زمانی کوتاه‌تری احیا شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه تهران منتظر دریافت پاسخ آمریکا است، گفت: «هرگاه اطمینان پیدا کنیم همه خطوط قرمزمان مورد توجه قرار گرفته و نفع اقتصادی کامل از توافق پیش روی ماست، در خصوص مراحل بعدی بحث خواهد شد.»

امیرعبدالهیان شامگاه چهارشنبه 26 مرداد درباره «نشست مشترک برجام در سطح وزرای خارجه» تصریح کرد: «ما نظراتمان را از طریق نماینده اتحادیه اروپا به طرف‌های مقابل از جمله آمریکا دادیم و منتظر هستیم تا پاسخ‌ها را دریافت کنیم.»

در همین رابطه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی خبر داد، این کشور در حال بررسی پاسخ ایران به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین است.

پرایس، سه‌شنبه 16 اوت به وقت محلی در نشستی مطبوعاتی گفت، واشینگتن از طریق اتحادیه اروپا، پاسخ ایران به این متن را دریافت کرده است و دولت بایدن علاوه بر بررسی آن، در حال رایزنی نزدیک با اتحادیه اروپا، متحدان اروپایی و دیگر شرکای آمریکا در این زمینه است.

پرایس در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما با نکته کلیدی آقای بورل موافق هستیم. آن‌چه که در 16 یا 17 ماه گذشته می‌توانست مورد گفت‌وگو قرار گیرد، همگی مذاکره شده است.»

بورل پیشتر درباره این مذاکرات گفته بود، درباره هر آن چه امکان داشت مذاکره شد و متن توافق ارائه شده به ایران نهایی است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، 16 ماه زمانی که مذاکره‌کنندگان برای دستیابی به توافق نهایی صرف کردند، بسیار طولانی‌تر از آنچه که نیاز داشت بود.

او در این زمینه گفت، اگر ایران از ابتدای گفت‌وگوها جدیت بیشتر و مداومی نشان می‌داد، توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» پیش از این و در دوره زمانی کوتاه‌تری احیا شده بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران پیشتر علت طولانی‌شدن روند این گفت‌و‌گوها را پافشاری تهران بر خطوط قرمز خود دانسته بود. به گفته امیرعبداللهیان، پافشاری تهران بر این خطوط قرمز، در بخشی از موارد نتیجه گرفته است.

مقامات غربی پیشتر گفته بودند که درخواست‌های «فرابرجامی» ایران در این گفت‌وگوها، از مهمترین موانع پیشرفت مذاکرات و توقف این رایزنی‌ها بوده است.

حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، یکی از برجسته‌ترین درخواست‌های فرابرجامی تهران بود که به گفته ند پرایس، این موضوع بخشی از مذاکرات وین نیست.

یکی دیگر از درخواست‌های تهران در این گفت‌وگوها که دولت بایدن را با چالش مواجه کرده است، دریافت تضمین از واشینگتن برای عدم خروج مجدد از برجام است.

درخواستی که به گفته مقامات غربی از حوزه اختیارات قانونی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خارج است.

با این وجود، یک دیپلمات به «سی‌ان‌ان» گفت، تهران به‌دنبال این است تا اگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا از برجام خارج شود، از واشینگتن غرامت دریافت کند.

محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران نیز در گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان، موضوع دریافت تضمین از آمریکا را تأیید کرد و گفت، اگر دولت بعدی آمریکا قصد خروج از برجام را داشته باشد، «باید هزینه‌اش را بپردازد.»

ند پرایس در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی خود و در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مخالفت‌های احتمالی در کنگره آمریکا با توافق احتمالی با ایران، از اظهارنظر صریح خودداری کرد اما خاطرنشان کرد، دولت بایدن در طول چند ماه گذشته به صورت منظم اعضای کنگره و کارمندان آن را از روند مذاکرات وین آگاه کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به خطر دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای گفت، اگر تهران به بمب هسته‌ای مسلح شود، این موضوع بزرگترین چالش سیاست خارجی آمریکا و بزرگترین چالش برای امنیت ملی این کشور و جامعه جهانی خواهد بود.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، کشورهای 1+4 و آمریکا بیش از یک سال است که با وقفه‌های متعدد در حال برگزاری است.

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل امتیازاتی است که به‌گفته جوزپ بورل، امکانات اقتصادی زیادی را نصیب ایران می‌کند. او همچنین تصریح کرد که این متن آخرین فرصت برای تهران محسوب می‌شود و «جایگزین» نخواهد داشت.

در همین زمینه رسانه‌های ایران خبر دادند که نمایندگان مجلس این کشور، چهارشنبه 17 اوت، جلسه‌ای غیر علنی با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین داشته تا درباره آخرین روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size