ناتو خواهان بازرسی نیروگاه زاپروژیا توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

مسکو اعلام کرد که ارتش اوکراین، کانتینرهای پسماند هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا را هدف حملات راکتی قرار دادند به طوری که یک راکت در 10 متری یکی از کانتینرها منفجر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» اعلام کرد که این سازمان، چهارشنبه 26 مرداد از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست فورا از نیروگاه اتمی زاپروژیا «بازرسی» کند.

دبیرکل ناتو اعلام کرد که انجام بازرسی از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا تحت کنترل روسیه توسط آژانس با توجه به افزایش حملات و درگیری‌ها در اطراف آن، امری «ضروری» است.

استولتنبرگ در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «این موضوع، یک تهدید جدی امنیتی است و خطر وقوع فاجعه هسته‌ای را افزایش می‌دهد. ضروری است که به آژانس اجازه داده شود تا عملیات بازرسی را انجام داده و از خروج تمام نیروهای روسیه از این نیروگاه، اطمینان حاصل شود.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

انفجار در نزدیکی پسماند اتمی

از سوی دیگر، ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری استان زاپروژیا، ساعاتی پیش اعلام کرد که ارتش اوکراین، کانتینرهای پسماند هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا را هدف حملات راکتی قرار دادند به‌طوری که یک راکت در 10 متری یکی از کانتینرها منفجر شد و دیگر راکت‌ها در فواصل بین 50 تا 200 متری این کانتینر سقوط کردند.

وی با تاکید بر این که دومین نقطه ضعف این نیروگاه اتمی، سیستم‌های خنک‌کننده است که به شکل مداوم هدف حملات کی‌یف قرار دارد، خاطرنشان کرد: «راکتورهای نیروگاه به گونه‌ای ساخته شده‌ که تنها با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی منهدم می‌شوند.»

روگوف تاکید کرد که کی‌یف در تلاش است تا سیستم خنک‌کننده نیروگاه زاپروژیا را از کار بیاندازد، که ممکن است منجر به وقوع فاجعه‌ای بزرگتر از فاجعه‌ای شود که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل رخ داد.

حملات سایبری

این درحالی است که سازمان انرژی هسته‌ای اوکراین «انرگواتوم»، در بیانیه‌ای اعلام کرد وبگاه این سازمان، هدف حمله سایبری «بی‌سابقه» روسیه قرار گرفته اما آسیبی به روند کار سازمان وارد نشده است.

این حمله سایبری همزمان با افزایش تنش در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا صورت می‌گیرد که در ماه مارس و اندکی پس از آغاز تهاجم نظامی به اوکراین، توسط نیروهای روسیه تصرف شد.

واکنش وزارت خارجه روسیه

از سویی به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اوکراین نمی‌تواند عبور امن کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تضمین کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه دوشنبه اعلام کرد که مسکو از واشینگتن و پایتخت‌های غربی می‌خواهد تا کی‌یف را برای توقف «حملات» به نیروگاه زاپروژیا زیر فشار بگذارند.

روسیه پنجشنبه گذشته، از طریق میخائیل اولیانوف، نماینده مسکو در وین، «آمادگی فوری» خود را برای کمک به بازدید آژانس از نیروگاه هسته‌ای اوکراین، به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد.

شایان ذکر است که حملات متعددی از اواخر ژوئیه علیه این نیروگاه انجام گرفته و طرفین یکدیگر را به اجرای این حملات متهم کردند. به دنبال این حملات، نگرانی‌های جدی در مورد وقوع فاجعه هسته‌ای در این نیروگاه ایجاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید