حمله موشکی به اودسا و هدف قرار دادن پسماندهای هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا

سازمان انرژی هسته‌ای اوکراین از حملات سایبری روسیه به وبگاه خود خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تداوم حملات روسیه به مواضع ارتش اوکراین و زیرساخت‌های این کشور، کی‌یف نیز با برخورداری از کمکهای نظامی غرب و بویژه آمریکا در حال مقاومت در برابر این حملات است.

در آخرین تحولات میدانی، یک مقام دولتی اوکراین، چهارشنبه 26 مرداد گفت که نیروهای روسیه، منطقه اودسا را هدف حملات موشکی قرار داده‌اند.

از سوی دیگر، ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری استان زاپروژیا، اعلام کرد که ارتش اوکراین، کانتینرهای پسماند هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا را هدف حملات راکتی قرار دادند به طوری که یک راکت در 10 متری یکی از کانتینرها منفجر شد و دیگر راکت‌ها در فواصل بین 50 تا 200 متری این کانتینر سقوط کردند.

حملات به سیستم خنک کننده نیروگاه

وی با تاکید بر این که دومین نقطه ضعف این نیروگاه اتمی، سیستم‌های خنک کننده است که به شکل مداوم هدف حملات کی‌یف قرار دارد، خاطرنشان کرد: «راکتورهای نیروگاه به گونه‌ای ساخته شده‌ که تنها با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی منهدم می‌شوند.»

روگوف تاکید کرد که کی‌یف در تلاش است تا سیستم خنک کننده نیروگاه زاپروژیا را از کار بیاندازد، که ممکن است منجر به فاجعه‌ای بزرگتر از فاجعه‌ای شود که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل رخ داد.

این درحالی است که سازمان انرژی هسته‌ای اوکراین «انرگواتوم» در بیانیه‌ای اعلام کرد که وبگاه این سازمان، هدف حمله سایبری «بی‌سابقه» روسیه قرار گرفته اما آسیبی به روند کار سازمان وارد نشده است.

حملات سایبری

سازمان مزبور در «تلگرام» نوشت: «در 16 اوت 2022، شدیدترین حمله سایبری از زمان آغاز تهاجم روسیه به وب‌گاه رسمی «انرگواتوم» از سوی روسیه صورت گرفت و«ارتش سایبری خلق» روسیه از بیش از 7 میلیون ربات اینترنتی به مدت سه ساعت برای حمله به وبگاه استفاده کرد.»

کانالی در «اینستاگرام» به زبان روسی به نام «ارتش سایبری مردمی»، روز گذشته از کاربران خود خواست تا وبگاه شرکت انرژی هسته‌ای اوکراین را هدف حمله قرار دهند اما در شامگاه سه‌شنبه، «تغییر» این طرح را اعلام کرد و هواداران خود را به حمله به «مؤسسه یادبود ملی اوکراین»، فراخواند که منجر به کند شدن وبگاه آن موسسه شد.

این حمله سایبری همزمان با افزایش تنش در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا صورت می‌گیرد که در ماه مارس و اندکی پس از آغاز تهاجم نظامی به اوکراین، توسط نیروهای روسیه تصرف شد.

از سویی به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اوکراین نمی‌تواند عبور امن کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تضمین کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه دوشنبه اعلام کرد که مسکو از واشینگتن و پایتخت‌های غربی می‌خواهد که کی‌یف را برای توقف «حملات» به نیروگاه زاپروژیا زیر فشار بگذارند.

روسیه پنجشنبه گذشته، از طریق میخائیل اولیانوف، نماینده مسکو در وین، «آمادگی فوری» خود را برای کمک به سازماندهی بازدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای اوکراین، به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید