پوتین: آماده ارائه تسلیحات پیشرفته به متحدان خود هستیم

روسیه با سقف حدود 15 میلیارد دلاری فروش تسلیحات در سال، پس از ایالات متحده در رده دوم صدور تسلیحات قرار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اظهاراتی گفت کشورش آماده ارائه «تسلیحات پیشرفته» و همکاری در «توسعه فناوری نظامی» با متحدان خود در سرتاسر جهان است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پوتین، دوشنبه در حاشیه یک نمایشگاه تسلیحاتی گفت پیشنهاد روسیه شامل «سلاح‌های با دقت بالا و روباتیک» است، و تاکید کرد بسیاری از این تسلیحات «سال‌ها و شاید دهه‌ها» از نمونه‌های غربی خود جلوتر هستند، و از نظر ویژگی‌های تاکتیکی و فنی به «طرزی چشمگیر» از همتایان غربی خود برترند.

پوتین «روابط مستحکم» روسیه با آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا را گرامی داشت، و گفت آماده است همه‌گونه تسلیحات، شامل اسلحه‌های کوچک، وسایل نقلیه زرهی، واحدهای توپخانه، هواپیماهای جنگی، و هواپیماهای بدون سرنشین روسی، که «همه آنها حداقل چندین بار در میدان جنگ به کار رفته و آزمایش خودشان را پس داده‌اند»، را به متحدان خود ارائه کند.

طبق برآوردهای بین‌المللی، روسیه با سقف حدود 15 میلیارد دلاری فروش تسلیحات در سال، که تقریباً معادل یک‌پنجم عرضه کل بازار جهانی صادرات است، پس از ایالات متحده در رده دوم صدور تسلیحات قرار می‌گیرد. از سال 2017 تا 2021، مشتری 73 درصد این تسلیحات چهار کشور هند، چین، مصر و الجزایر بودند.

به گفته «رویترز»، پس از فروپاشی روابط اقتصادی مسکو با غرب به دلیل حمله روسیه به همسایه خود اوکراین، این کشور بیش از پیش برای تامین هزینه‌های خود به تجارت تسلیحات وابسته شده است، و بنابراین جای تعجب ندارد که پوتین خیلی مشتاق است برای تسلیحات ساخت روسیه تبلیغ کند و رقابت با همتایان غربی را افزایش دهد.

با این وجود، تحلیلگران نظامی غربی می‌گویند عدم پیشرفت‌های ارتش روسیه در اوکراین علیه یک «دشمن بسیار ضعیف‌تر»، می‌تواند روی ادعاهای پوتین مبنی بر برتری تسلیحاتی روسیه سایه بیندازد.

به گفته کارشناسان، جنگ روسیه علیه اوکراین یک «فاجعه برای اعتبار نظامی روسیه» رقم زده است، و «کارکرد تبلیغاتی بسیار ضعیف»ی برای تسلیحات روسی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید