سی ان ان: ایران خواستار دریافت غرامت در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام شد

نماینده روسیه در مذاکرات اتمی بدون اشاره به ماهیت درخواست‌های ایران اعلام کرده بود که تهران به شرط پذیرش سه شرط خود آماده امضای توافق جدید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که ایران در پاسخ به متن پیشنهادی برای احیای «برجام» خواهان تضمین برای دریافت غرامت در صورت خروج مجدد آمریکا از این توافق شده است.

این خبرگزاری سه‌شنبه 25 مرداد گزارش داد تاکنون راه‌حلی برای توافق ایجاد نشده است و ضمانت‌هایی که این خواستار آنها شده است، مانع اصلی برای احیای برجام به‌شمار می‌روند.

پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی بدون اشاره به ماهیت درخواست‌های ایران اعلام کرده بود که تهران به شرط پذیرش سه شرط خود آماده امضای توافق جدید است.

همزمان نبیلا مسرلی، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است، اتحادیه اروپا در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌‌نویس پیشنهادی اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 است.

مسرلی در اظهاراتی به خبرگزاری «ایرنا» گفته است، اتحادیه اروپا در حال بررسی و‌‌ رایزنی این‌‌‌ پاسخ با سایر طرف‌ها از جمله آمریکا است.

رسانه‌های ایران شب گذشته از ارائه پاسخ ایران به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، درباره آخرین پیشنهادات برای احیای مذاکرات خبر دادند.

خبرگزاری «ایسنا» به نقل از یک «منبع مطلع» ضمن تایید ارسال پاسخ ایران به جوزپ بورل نوشت که این منبع تاکید کرده که «انتظار است تا دو روز آینده به طور متقابل پاسخ طرف مقابل را دریافت کنیم.»

خبرنگاران بین‌المللی هم از پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا خبر دادند. لارنس نورمن، خبرنگار «وال‌استریت ژورنال» در توییتی نوشت که طبق آن‌چه به او گفته شده، تهران پیشنهاداتی برای حل مسائل باقی مانده را در پاسخ خود گنجانده است.

استفانی لیختنستاین، خبرنگار دیپلماتیک مستقر در وین نیز در صفحه توییتر خود ضمن اعلام این که پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شد، به نقل از منبع خود گفت: «هیچ چیز خیلی التهابی در متن وجود ندارد». او افزود که «ظاهراً چیزی در مورد بررسی پادمان در متن وجود ندارد و بیشتر بر تحریم‌ها و تضمین‌ها متمرکز است. او در عین حال تاکید کرد که اطلاعات وی تنها از یک منبع است و هنوز قابل تایید نیست.»

با این حال، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده نیز در توییتی درباره پاسخ تهران نوشت که «ایران در پاسخ خود نگرانی‌های خود را بیان کرده است، اما حل مسائل باقی مانده چندان دشوار نیست. این نگرانی‌ها بر اساس نقض‌های گذشته ایالات متحده و اتحادیه اروپا است. نمی‌توانم بگویم که توافقی صورت خواهد گرفت، اما نسبت به گذشته به توافق نزدیکتر شده‌ایم.»

قبل از این، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز دوشنبه 24 مرداد گفت که تنها راه برای احیای توافق هسته‌ای 2015 ایران این است که تهران از خواسته‌های بی‌ربط خود دست بکشد و افزود که واشنگتن معتقد است که هر چیزی که می‌توان درباره آن مذاکره کرد، پیش از این مذاکره شده است. او مجددا تاکید کرد: «ما مدت‌هاست که این خواسته‌ها را غیرمجاز خوانده‌ایم.»

پرایس اعلام کرد که ایالات متحده پاسخ خود را به متن «نهایی» اتحادیه اروپا در مورد احیای توافق «به‌صورت خصوصی» ارائه خواهد کرد. اما او زمانی برای آن تعیین نکرد.

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت‌ خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه از «پیشرفت‌های نسبی و قابل توجه» در مذاکرات خبر داد و اظهار کرد که در فرازی از زمینه‌ها که مورد مطالبه ایران بود، «بخشی از انتظارات ما تأمین شد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز اظهار کرد که طرف آمریکایی در دو موضوع به‌طور شفاهی انعطاف نشان داده و ایران منتظر مکتوب شدن آن‌ها، و نیز انعطاف در موضوع سوم است. او درباره دو موضوع اول و دوم توضیحی ارایه نکرد، اما گفت که موضوع سوم، «تضمین‌های درخواستی ایران از سوی آمریکا» است.

وزیر خارجه ایران در ادامه افزود که اگر نظرات ایران در سه موضوع مذکور «تامین شود»، تهران آماده جمع‌بندی و اعلام توافق نهایی با حضور وزاری خارجه کشورهای حاضر در مذاکرات وین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید