زلنسکی: جهان اگر برای دفاع از نیروگاه هسته‌ای زاپورژیا اقدام نکند شکست خواهد خورد

مقامات اوکراینی روسیه را به کاربرد نیروگاه هسته‌ای زاپورژیا به عنوان پایگاهی برای انجام حملات و تبدیل آن به انباری برای نگهداری تسلیحات متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد که اگر جهان برای ممانعت از وقوع حادثه درنیروگاه اتمی زاپورژیای تحت کنترل روسیه اقدام نکند، «در برابر تروریسم و باج‌گیری هسته‌ای شکست خواهد خورد».

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، زلنسکی، شامگاه دوشنبه 24 مرداد در پیامی تصویری افزود: «اگر جهان اکنون در دفاع از یک نیروگاه هسته‌ای از خود قدرت و قاطعیت نشان ندهد، این به این معناست که جهان شکست خواهد خورد. به نفع تروریسم شکست خواهد خورد و در برابر باج‌گیری هسته‌ای تسلیم خواهد شد».

مذاکرات تلفنی

این اظهارات هشدارآمیز رئیس جمهوری اوکراین پس از آن مطرح شد که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دوشنبه درباره امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپورژیا در جنوب اوکراین که هدف بمباران‌های مکرر واقع می‌شود، گفت‌وگو کردند.

در این رابطه وزارت دفاع روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «سرگئی شویگو مذاکراتی تلفنی را باآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درباره شرایط راه‌اندازی امن نیروگاه اتمی زاپورژیا انجام داد».

تبادل اتهامات

شایان ذکر است که نیروهای نظامی روسیه اوایل ماه مارس گذشته و در آغاز تهاجم نظامی همه‌جانبه خود به خاک اوکراین بر نیروگاه زاپورژیا که بزرگترین تاسیسات هسته‌ای در قاره اروپا است، تسلط یافتند.

از اوایل ماه ژوئیه گذشته عملیات بمباران مکرر سایت نیروگاه هسته‌ای زاپورژیا را هدف قرار داده است و هر دو طرف روسی و اوکراینی متقابلا یکدیگر را به بمباران این تاسیسات هسته‌ای متهم می‌کنند.

تداوم بمباران این تاسیسات هسته‌ای نگرانی‌ها درباره احتمال وقوع فاجعه هسته‌ای را تشدید کرده است، شرایطی که شورای امنیت سازمان ملل را بر آن داشت تا پنج‌شنبه گذشته نشستی را در این‌باره منعقد کند.

مقامات اوکراینی روسیه را به کاربرد نیروگاه هسته‌ای زاپورژیا به عنوان پایگاهی برای انجام حملات و انباری برای نگهداری تسلیحات و مهمات متهم می‌کنند.

در این راستا اوکراین با همراهی هم‌پیمانان غربی خود خواستار تبدیل شدن زاپورژیا به منطقه‌ای عاری از سلاح و خروج نیروهای روسی از آن شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید