تانکر ایرانی توقیف‌شده در یونان آماده بازگشت به ایران است

جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی برای فروش نفت ایران، از کشتی‌های اجاره‌ای خارجی تحت پرچم کشورهای دیگر استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند نفتکش حامل محموله نفت خام قاچاق ایران که چند ماه پیش به درخواست ایالات متحده در یونان توقیف شده بود، پس از بار کردن نفت خود که قبلا تا حدودی تخلیه شده بود، اکنون آماده بازگشت به ایران است.

جمهوری اسلامی به منظور دور زدن تحریم‌های بین‌المللی برای فروش نفت ایران، از کشتی‌های اجاره‌ای خارجی تحت پرچم کشورهای دیگر استفاده می‌کند. نفتکش «لانا» که پیشتر «پگاس» نام داشت از این دسته است.

آمریکا در ماه آوریل از یونان خواست این کشتی را که در حال عبور از سواحل این کشور بود، توقیف کند، و سپس یک تانکر تحت پرچم لیبریا به نام «آیس انرجی» را استخدام کرد تا نفت لانا را خالی کرده و به آمریکا منتقل کند.

در حالی که مقداری از نفت خام قاچاق بین دو کشتی جابجا شده بود، سپاه پاسداران در واکنش به توقیف نفتکش وابسته به ایران در یونان، در ماه مه دو تانکر یونانی را در خلیج توقیف کرد. چندی بعد دیوان عالی یونان حکم به آزادی لانا و بازگرداندن محموله نفتی آن به ایران داد.

لانا به مدت بیش از دو ماه در جزیره اویا در نزدیکی شهر کاریستوس تحت توقیف بود. پس از آنکه دادگاه عالی یونان حکم به آزادی کشتی داد، لانا به پیرائوس منتقل شد، و از اواخر ماه ژوئیه در این بندر لنگر انداخته است. منابع آگاه به «رویترز» گفته‌اند که روند بار زدن نفت از آیس انرجی به لانا کامل شده است، و این نفتکش به زودی به سوی ایران لنگر برمی‌دارد.

سفارت جمهوری اسلامی در آتن روز 12 اوت در حساب توییتر خود اعلام کرد که لانا پس از اتمام بارگیری به ایران می‌رود. با این حال، از آنجایی که این نفتکش در درجه اول به خاطر مشکلات فنی وارد آب‌های یونان شده بود و معلوم نیست این مشکلات هنوز برطرف شده باشد، پیش‌بینی اینکه چگونه و چه وقت به ایران بازمی‌گردد دشوار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید