نامزد نخست‌وزیری بریتانیا خواستار معرفی سپاه پاسداران به عنوان نهادی تروریستی شد

ریشی سوناک هشدار داد که وضعیت در ایران بسیار جدی است و ایستادن مقابل پوتین نباید حواس ما را از جاهای دیگر پرت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، رقیب رهبری حزب محافظه‌کار و نامزد جانشینی بوریس جانسون برای نخست‌وزیری بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای خواستار تحریم‌های بیشتر ایران به‌دلیل حمله به سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی‌ - هندی و معرفی سپاه پاسداران به عنوان یک نهاد تروریستی شد.

سوناک یک‌شنبه 23 مرداد در اشاره به ابراز خشنودی رسانه‌های وابسته به حکومت و سپاه در ایران به این اقدام تروریستی گفت: «حمله وحشیانه با چاقو به سلمان رشدی باید زنگ خطری برای غرب باشد و واکنش ایران به این حمله باعث تقویت پرونده غیرقانونی خواندن سپاه می‌شود».

مقام‌های پلیس ایالتی نیویورک روز گذشته اظهار کردند که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد هادی مطر، ضارب سلمان رشدی دارای احساسات و گرایش‌های نزدیک به حکومت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

نامزد نخست‌وزیری بریتانیا در اشاره به مذاکرات ایران و غرب برای احیای توافق هسته‌ای، گفت: «ما به یک توافق جدید، مستحکم و تحریم‌های بسیار سخت‌گیرانه‌تر نیاز فوری داریم و اگر نتوانیم نتیجه بگیریم، باید این سوال را مطرح کنیم که آیا برجام به بن‌بست رسیده است».

او محور اصلی بیانیه‌ خود را مقابله با جمهوری اسلامی قرار داد و نوشت: «یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای تهدیدی برای موجودیت متحد ما اسرائیل است و با توان موشکی بالستیک در واقع کل اروپا را به خطر می‌اندازد.»

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، در واکنش به حمله به سلمان رشدی و نیز گزارش وزارت دادگستری آمریکا در خنثی کردن طرح ترور جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، این هم‌زمانی‌ها را «با نزدیک شدن به توافق هسته‌ای احتمالی» عجیب توصیف کرده بود.

با این حال رسانه‌های حکومتی ایران از اقدام تروریستی هادی مطر به‌قصد کشتن سلمان رشدی تمجید کرده و آن را اجرای فتوای قتل این نویسنده توسط روح‌الله خمینی پس از گذشت سه دهه دانستند.

در ماه‌های اخیر، پس از حمله روسیه به اوکراین، لحن مقامات ایران ستیزه‌جویانه‌تر شده و آنان با توجه به افزایش قیمت نفت و نیاز اروپا به انرژی که در پی این جنگ صورت گرفت، شروط بیشتری را برای امضای توافق طرح کردند.

ریشی سوناک در بیانیه‌ خود هشدار داد که «وضعیت در ایران بسیار جدی است و ایستادن مقابل پوتین نباید حواس ما را از جاهای دیگر پرت کند».

در همین حال مقامات بیمارستانی که سلمان رشدی در آن بستری است امروز اطلاع دادند که وی بدون نیاز به دستگاه به تنفس عادی برگشته و امکان سخن گفتن نیز پیدا کرده است. فرزند او همچنین خبر داد که پدرش روحیه طنزپردازی خود را دوباره بازیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم