رزمایش‌ جدید پکن؛ عبور 15 جنگنده چینی از حریم هوایی تایوان

چین اوایل این هفته با تاکید بر این که هیچ نوع «اقدام جدایی‌طلبانه» تایوان را تحمل نخواهد کرد، تهدید خود برای تصرف این جزیره خودگردان در صورت ارتکاب اقدام تحریک‌آمیز از سوی تایپه را، تکرار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع چین، برگزاری مانورهای نظامی جدید در اطراف تایوان را که همزمان با بازدید هیئتی از کنگره آمریکا از تایپه، اتفاق افتاده، تائید کرد.
در بیانیه دوشنبه 24 مرداد وزارت دفاع چین آمده که سفر هیئت کنگره آمریکا به تایوان، «نقض حاکمیت و وحدت چین» است.
در این بیانیه با تاکید بر تداوم تمرین‌های نظامی به هدف آمادگی برای حفاظت از حاکمیت چین، آمده است: «ارتش آزادی‌بخش خلق در 15 اوت، عملیات آمادگی برای جنگ مسلحانه با مشارکت چندین نیرو و مانورهای رزمی در دریا و حریم هوایی اطراف تایوان را سازماندهی کرد.»
از سوی دیگر، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که 15 جنگنده چینی، دوشنبه از خط مرکزی تنگه تایوان عبور کردند.
این درحالی است که بر اساس اعلام مقامات تایوان، هیئتی از کنگره آمریکا یکشنبه، تنها 12 روز پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، وارد تایپه شد.
سفر اعلام نشده هیئت کنگره آمریکا که روز یکشنبه، پس از سفر پلوسی در اوایل ماه جاری به تایپه، خشم پکن را برانگیخت و واکنش چین در شکل اجرای مانورهای هوایی و دریایی بی‌سابقه را به دنبال داشت که احتمال بروز تشدید عملیات نظامی در منطقه را افزایش می‌دهد.

واکنش تند پکن

چین، تایوان را بخشی از خاک خود در نظر گرفته و متعهد به بازپس‌گیری آن حتی با توسل به زور شده است. پس از سفر پلوسی، پکن، ناوهای جنگی، موشک‌ها و جنگنده‌ها را به مدت یک هفته به آب‌ها و حریم هوایی اطراف جزیره ارسال کرد.
پکن، سفر پلوسی را که بالاترین مقام منتخب ایالات متحده بود که طی چند دهه از تایوان بازدید کرد، به شدت محکوم کرد.
تایوان پکن را متهم کرد که از این دیدار به‌عنوان بهانه‌ای برای برگزاری رزمآیش‌هایی به هدف تمرین تهاجم به این جزیره استفاده می‌کند.
شایان ذکر است که چین با پایان تمرینات خود اعلام کرد که به گشت‌زنی در تنگه تایوان ادامه خواهد داد.
وزارت دفاع تایوان یکشنبه اعلام کرد که حضور 22 هواپیمای چینی و 6 کشتی را در مجاورت تنگه تایوان شناسایی کرده است.

نقض حریم هوایی تایوان

11 فروند از هواپیماهای چین از خط مرکزی عبور کردند که خط مرزی غیررسمی بین تایوان و چین است که البته پکن آن را به رسمیت نمی‌شناسد.
چین اوایل این هفته با تاکید بر این که هیچ نوع «اقدام جدایی‌طلبانه» تایوان را تحمل نخواهد کرد، تهدید خود برای تصرف به زور این جزیره خودگردان را، در صورت ارتکاب اقدام تحریک‌آمیز از سوی تایپه، تکرار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید