بلینکن رژیم ایران را برای «تحریک خشونت» علیه سلمان رشدی محکوم کرد

مقامات رسمی ارشد جمهوری اسلامی هنوز درباره حمله به رشدی اظهار نظر نکرده‌اند، اما مطبوعات وابسته به حکومت ایران ضارب را ستوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل آنچه «تحریک خشونت» علیه سلمان رشدی نامید، محکوم کرد و افزود نهادهای دولتی ایران به مدت «چندین دهه» علیه رشدی خشونت‌انگیزی کرده‌اند.

به گزارش «فاکس نیوز»، بلینکن، یکشنبه در بیانیه‌ای اظهار کرد: «در حالی که مجریان قانون همچنان به تحقیق درباره حمله [به رشدی] ادامه می‌دهند، من در ذهنم نقش نیروهای شر که به دنبال تضعیف این قوانین از طریق نفرت‌پراکنی و تحریک به خشونت هستند را مرور می‌کنم.»

بلینکن افزود: «به ویژه نهادهای دولتی ایران به مدت چندین دهه علیه رشدی تحریک به خشونت کرده‌اند، و رسانه‌های وابسته به حکومت اخیراً سوءقصد به وی را ستودند. این نفرت‌انگیز است.»

کاخ سفید پیشتر در روز جمعه بیانیه‌ای صادر کرد، و بدون اینکه نام رژیم ایران را بیاورد، خشونت علیه رشدی را محکوم کرد. مقامات رسمی ارشد جمهوری اسلامی هنوز درباره حمله به رشدی اظهار نظر نکرده‌اند، اما مطبوعات وابسته به حکومت ایران ضارب را ستوده‌اند.

روزنامه «کیهان»، که معمولا مواضع علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را به طور غیرمستقیم بیان می‌کند، درباره هادی مطر، ضارب رشدی نوشت: «هزار آفرین به این شخص شجاع و وظیفه‌شناس که به سلمان رشدی مرتد و کافر در نیویورک حمله کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به موضع «کیهان» و مواضع مشابه از سوی رسانه‌های حکومتی ایران اعلام کرد که ایالات متحده و شرکای آن در مقابله با این تهدیدات، با استفاده از «هر ابزار مناسبی» که در اختیار آنهاست، تردید نخواهند کرد.

بلینکن تاکید کرد: «ایستادگی رشدی و تمام کسانی که چنین تهدیداتی را در سراسر جهان تحمل کرده‌اند، عزم و اراده ما را افزایش می‌دهد، و بر ضرورت ایستادن در کنار هم به عنوان یک جامعه بین‌المللی متحد علیه آنهایی که حقوق انسانی جهانی را به چالش می‌کشند، تأکید می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید