ایران ارتباط با ضارب سلمان رشدی را تکذیب کرد و خود نویسنده را مقصر دانست

روزنامه‌های وابسته به حکومت ایران در دو روز گذشته از حمله تروریستی به رشدی تقدیر کرده و بر تهدیدات خود افزودند که واکنش تند مقامات آمریکا و بریتانیا را در پی داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات ایران، پس از دو روز سکوت درباره ترور سلمان رشدی، نویسنده‌ای که روح‌الله خمینی حکم ارتداد و فتوای قتل او را صادر کرده بود، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه 24 مرداد، گفت: «ما در ارتباط با فردی که این اقدام را انجام داده، غیر از آن چیزی که از رسانه‌های آمریکا شنیدیم، اطلاع دیگری در این ارتباط نداریم.»

او در عین حال افزود که جمهوری اسلامی هیچ‌کس را غیر از سلمان رشدی و حامیان او شایسته سرزنش، ملامت و حتی محکومیت نمی‌داند.

تهدید مجدد به ترور مقامات آمریکا

در همین زمینه جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز، ضمن تکذیب ارتباط مستقیم میان ترور سلمان رشدی و نهادهای حکومتی ایران، گفت که برای انتقام قاسم سلیمانی، نیازی به اعزام نیروی سپاه به خاک آمریکا نداریم و می‌توانیم به «میدان‌داران کوچه محلات منهتن نیویورک»، از دور با پرداخت پول سفارش بدهیم.

تکذیب مقامات ایران در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های حکومتی بطور گسترده حمله تروریستی به سلمان رشدی را ستایش کرده و آن را بخشی از برنامه انتقام‌گیری حکومت از کشته شدن قاسم سلیمانی معرفی کردند.

روزنامه کیهان، که زیر نظر نماینده رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، ضمن تقدیر از هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، تهدید کرد که «پس از سلمان رشدی، ترامپ و پمپئو در نوبت بعدی هستند.»

این روزنامه روز شنبه 22 مرداد، حمله به سلمان رشدی را «زنگ خطری» برای عاملان کشتن قاسم سلیمانی خواند و نوشت «حمله به سلمان رشدی زنگ خطری بود به عاملان ترور سردار سلیمانی که حتی اگر تحت حفاظت گسترده نیروهای امنیتی هم باشند، چقدر انتقام به آن‌ها نزدیک است».

تقدیر رسانه‌های حکومتی ایران از ترور سلمان رشدی در دو روز گذشته، و اظهارات امروز کنعانی که خود نویسنده را مقصر قلمداد کرد، واکنش‌‌های شدیدی از جانب مقامات ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را برانگیخته است.

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل چندین دهه «تحریک خشونت» علیه سلمان رشدی محکوم کرد و افزود «رسانه‌های وابسته به حکومت اخیرا سوءقصد به وی را ستودند. این نفرت‌انگیز است.»

سخنگوی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز ساعاتی پس از اظهارات ناصر کنعانی که سلمان رشدی و حامیان او را مقصر و محکوم کرد، آن را «مضحک» خواند و گفت: «مضحک است که بگوییم سلمان رشدی به هر نحوی مسئول این حمله شنیع به خود بوده است».

او در ادامه افزود: «این فقط یک حمله به او نبود، حمله به حق آزادی بیان و اظهار بود و دولت بریتانیا هم در کنار او و هم خانواده‌اش ایستاده است و به همان اندازه در دفاع از آزادی بیان در سراسر جهان ایستاده‌ایم.»

خانه ای که هادی مطر در زیرزمین آن زندگی می کرد و به گفته مادرش در آن اتاق منزوی شده بود
خانه ای که هادی مطر در زیرزمین آن زندگی می کرد و به گفته مادرش در آن اتاق منزوی شده بود

تعصب مذهبی و تماس با اعضای سپاه

پیش‌تر، مادر هادی مطر، شخصی که روز جمعه تلاش کرد سلمان رشدی را به قتل برساند، به رسانه‌ها گفت که پسرش که متولد آمریکاست، پس از سفری یک‌ماهه به محل اصالت خانوادگی‌اش در لبنان، که از مناطق تحت نفوذ «حزب‌الله» است، به یک «متعصب مذهبی» بدل شد.
نشریه کانادایی «وایس» نیز در گزارشی که روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد منتشر کرد، به نقل از برخی مقامات اطلاعاتی اروپایی و خاورمیانه‌ای خبر داده بود که هادی مطر، پیش از کاردآجین کردن سلمان رشدی، با اعضای سپاه پاسداران در رسانه‌های اجتماعی تماس مستقیم داشته است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size