اندیشکده آمریکایی: ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای است

اگر شورای حکام تحقیقات آژانس در این باره را تعطیل کند، جهان هرگز پی به ابعاد برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی رژیم ایران نخواهد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اندیشکده آمریکایی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید تقاضای رژیم ایران مبنی بر اینکه قدرت‌های جهانی از ادامه تحقیق درباره فعالیت‌های اتمی مشکوک این رژیم در برخی تاسیسات اعلام‌نشده صرف‌نظر کنند، به این معناست که تهران به دنبال ادامه فعالیت‌های هسته‌ای زیرزمینی به منظور تولید سلاح هسته‌ای است.

به گفته این اندیشکده، از سال 2003 به طور پیوسته شواهدی ظهور کرده‌اند مبنی بر اینکه تهران هرگز برنامه تولید تسلیحات هسته‌ای خود را تعلیق نکرده است. اگر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات خود در این باره را تعطیل کند، جهان هرگز پی به ابعاد برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی رژیم ایران نخواهد برد، و بنابراین نمی‌تواند درباره آینده این برنامه و اینکه تهران چقدر به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک شده است اطمینان حاصل کند.

اگر تحقیقات آژانس تعطیل شود، رژیم ایران می‌تواند در حالی که «تظاهر» به پایبندی به «برجام» می‌کند، کماکان دانش تسلیحاتی هسته‌ای خود را حفظ کرده و گسترش دهد. با صبر و حوصله به خرج دادن تا اینکه مهلت «برجام» به سر آید، این رژیم می‌تواند هم دانش لازم و هم اورانیوم کافی برای تولید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد.

به گفته «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، نتیجه تعطیلی تحقیقات آژانس ممکن است رژیمی باشد که از منظر فنی «غیرقابل توقف» است، و در صورتی که بخواهد سلاح هسته‌ای تولید کند، هیچ‌کس نخواهد توانست جلوی آن را بگیرد. لذا پیش از آنکه کار به آنجا بکشد، جهان باید با برنامه هسته‌ای تسلیحاتی رژیم ایران مقابله موثر کند.

این اندیشکده نتیجه می‌گیرد که شورای حکام، به جای تلاش برای تعطیل کردن تحقیقات آژانس، باید انجام این تحقیقات را در اولویت قرار دهد، مذاکرات فعلی برای احیای «برجام» را تعلیق کند، تحریم‌های شورای امنیت را به روی رژیم ایران بازگرداند، و در سایه «تهدید معتبر بازدارندگی نظامی» به دنبال یک راه حل دیپلماتیک «قوی‌تر و پایدارتر» برای مسئله اتمی ایران باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید