سلمان رشدی به تنفس طبیعی بازگشت و می‌تواند صحبت کند

جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا، سلمان رشدی را «نماد حقیقت و پایداری» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به سلمان رشدی، نويسنده سرشناس بریتانیایی که دو روز پیش و در جریان یک برنامه فرهنگی در ایالت نیویورک با چاقو مورد حمله قرار گرفته بود خبر دادند، رشدی به طور طبیعی نفس می‌کشد و می‌تواند صحبت کند.

سلمان رشدی، نویسنده رمان «آیات شیطانی» که روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال 1989 فتوای قتل وی را صادر کرده بود پیش از سخنرانی در سالنی در غرب ایالت نیویورک با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت.

وکیل رشدی پس از این حادثه گفت که به یک چشم، اعصاب دست و کبد سلمان رشدی دچار آسیب جدی شد و او برای ساعت‌ها به دستگاه تنفس مصنوعی متصل بود.

پیشتر اعلام شده بود که وضعیت جسمی رشدی وخیم است.

به گفته پلیس نیویورک، رشدی پس از این حادثه با هلیکوپتر به بیمارستان منتقل شد.

وکیل رشدی تصریح کرد او تحت عمل جراحی قرار گرفت و فرماندار ایالت نیویورک هم اظهار داشت که یک پلیس حاضر در مراسم در لحظه حمله به رشدی، او را از مرگ حتمی نجات داده است.

هادی مطر 24 ساله، متهم این حمله، دیروز (شنبه) در دادگاه حاضر شد و متهم به تلاش برای قتل شد اما اعلام کرد که «بی‌گناه» است و با حکم دادگاه بدون قرار وثیقه در بازداشت خواهد ماند.

در پی تلاش برای کشتن سلمان رشدی، این نویسنده بریتانیایی با موجی از حمایت بین‌المللی روبه‌رو شد و بسیاری از سیاستمداران کشورهای مختلف و چهره‌های مطرح ادبی و هنری، این حمله را محکوم کردند.

در ادامه واکنش‌های جهانی به حمله به سلمان رشدی، جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا این نویسنده را «نماد حقیقت و پایداری» خواند.

بایدن در بیانیه‌ای گفت که او و همسرش «از حمله وحشیانه دیروز به سلمان رشدی شوکه و متاسف» شده‌اند.

ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی و نامزد نخست وزیری بریتانیا نیز حمله به رشدی را هشداری به غرب برای پایان دادن به مذاکرات با جمهوری اسلامی برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» دانست.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، حمله به این نویسنده بریتانیایی را «حمله به آزادی‌ها و ارز‌ش‌ها» توصیف کرد و گفت: «این حمله نتیجه دهه‌ها فتنه‌انگیزی توسط رژیم افراطی ایران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید