سفر هیئت کنگره آمریکا به تایوان پس از دیدار پلوسی با مقامات تایپه

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در دفاع از سفر خود به تایوان، با «ضروری» دانستن انجام آن تاکید کرد که ایالات متحده نمی‌تواند به چین اجازه دهد این جزیره خودگردان را منزوی سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سفر جنجالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، هیئتی از کنگره آمریکا یکشنبه 23 مرداد وارد تایوان شد.

سفارت آمریکا در تایوان، یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیئتی از کنگره آمریکا از 14 تا 15 اوت به تایوان سفر خواهد کرد تا با مقامات ارشد این کشور دیدار کند.»

بر اساس این بیانیه، مقامات دو کشور در این نشست در مورد مناسبات واشینگتن و تایپه و بحران زنجیره تامین جهانی نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته در دفاع از سفر خود به تایوان، با «ضروری» دانستن انجام آن تاکید کرد که ایالات متحده نمی‌تواند به چین اجازه دهد این جزیره خودگردان را منزوی سازد.

پلوسی در مصاحبه‌ای در برنامه «تودی» در شبکه «ان.بی.سی» گفت: «نمی‌توانیم به دولت چین اجازه دهیم تایوان را منزوی کند. آنها هرگز نمی‌توانند تعیین کنند که چه کسی می‌تواند به تایوان برود.»

شایان ذکر است که سفر پلوسی به جزیره تایوان که کمتر از 24 ساعت به طول انجامید، خشم شدید پکن را برانگیخت.

پکن اقدام پلوسی، بلندپایه‌ترین مقام منتخب آمریکایی که از 25 سال گذشته، راهی تایوان شد را اقدامی تحریک‌آمیز و پشت‌کردن به تعهدات واشینگتن به چین قلمداد کرد.

از سویی دولت آمریکا با اطمینان دادن به پکن در مورد پایبندی واشینگتن به سیاست «چین واحد»، به نوعی از پذیرش مسئولیت سفر پلوسی به تایوان فاصله گرفته و اعلام کرد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شخصا در مورد اقداماتش تصمیم می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size