سوءقصد به جان رشدی؛ درخواست جمهوری‌خواهان از بایدن برای توقف مذاکرات «برجام»

مارکو روبیو، حقوقدان و سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا نیز در توییتی نوشت: ایران برای هر کسی که سلمان رشدی را به قتل برساند جایزه تعیین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال حمله به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی در نیویورک، شماری از چهره‌های سیاسی جمهوری‌خواه، با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی در گذشته از فتوای قتل رشدی، از دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند مذاکرات احیای «برجام» را متوقف کند.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه در توییتی با اشاره به این که رژیم ایران ده‌ها سال به‌دنبال قتل سلمان رشدی بوده و برای ترور مقامات آمریکایی تلاش می‌کند، از بایدن خواست مذاکرات اتمی را با این «رژیم تروریست» متوقف کند.

مارکو روبیو، حقوقدان و سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا نیز در توییتی نوشت: «ایران برای هر کسی که سلمان رشدی را به قتل برساند جایزه تعیین کرده است.»

حمله به رشدی در حالی صورت گرفت که روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال 1989 در واکنش به انتشار رمان «آیات شیطانی» فتوای قتل وی را صادر کرده بود.

گریس ویس، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی از بیانیه کاخ سفید درباره حمله به سلمان رشدی انتقاد کرده و آن را «وحشتناک» خواند.

او گفته است این بیانیه «هیچ اشاره‌ای به جایزه ایران برای سرش یا به فتوای آیت‌الله که در سال 2005 و در سال 2019 تأیید شد، نکرده‌ است. آیا بایدن آنقدر مشتاق است که برجام شوم را پیش برد؟»

در ادامه واکنش‌های جهانی به حمله به سلمان رشدی، جو بایدن این نویسنده را «نماد حقیقت و پایداری» خواند.

بایدن در بیانیه‌ای گفت که او و همسرش «از حمله وحشیانه دیروز به سلمان رشدی شوکه و متاسف» شده‌اند.

مارک دوبوویتس، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در واکنش به بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «جو بایدن در پیامش در واکنش به حمله به سلمان رشدی، فتوای روح‌الله خمینی برای قتل این نویسنده و نقش حکومت ایران برای تحریک حامیان خود به کشتن رشدی را نادیده گرفته است.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا در مورد ترور سلمان رشدی نوشت: «هنوز نمی‌دانیم چه کسی سعی کرد سلمان رشدی را بکشد، اما می‌دانیم که چه کسی مسئول نهایی است: رژیم ایران».

سلمان رشدی پس از حادثه دو روز گذشته دچار آسیب جدی شد و برای ساعت‌ها به دستگاه تنفس مصنوعی متصل بود. منابع نزدیک به او صبح امروز خبر دادند، رشدی به طور طبیعی نفس می‌کشد و می‌تواند صحبت کند.

هادی مطر 24 ساله، متهم این حمله، دیروز (شنبه) در دادگاه حاضر شد و متهم به تلاش برای قتل شد اما اعلام کرد که «بی‌گناه» است و با حکم دادگاه بدون قرار وثیقه در بازداشت خواهد ماند.

در ادامه واکنش‌ها، امروز روزنامه‌های چاپ تهران به این موضوع پرداخته‌اند و روزنامه‌های «ایران»، «کیهان»، «جام‌جم» و «جوان» از حمله به وی استقبال کرده‌اند.

از سویی، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، این حمله را به مذاکرات احیای برجام پیوند زده و تلویحاً مدعی شده که «شاید دولت آمریکا خود در حمله به رشدی دست داشته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید