پنتاگون: حمله به پایگاه هوایی روسیه در کریمه با تسلیحات آمریکایی انجام نشده است

بلینکن: ایالات متحده نگران گزارش‌های مربوط به اتهاماتی است که علیه شهروندان بریتانیا، سوئد و کرواسی توسط «مقامات غیرقانونی در شرق اوکراین» اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، جمعه 21 مرداد اعلام کرد که ایالات متحده، نگران گزارش‌های مربوط به اتهاماتی است که علیه شهروندان بریتانیا، سوئد و کرواسی از سوی «مقامات غیرقانونی در شرق اوکراین» اعلام شده است.

بلینکن در «توییتر» نوشت: «روسیه و نیروهای نیابتی آن موظفند به قوانین بشردوستانه بین‌المللی، از جمله حقوق و حمایت‌هایی که اسرای جنگی از آن برخوردارند، احترام بگذارند.»

موفقیت‌های میدانی

از سویی یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، جمعه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در شمال این کشور، موفقیت‌هایی در زمینه بازپس‌گیری اراضی از جمله مناطق نزدیک خارکیف به دست آوردند. این وزارتخانه همچنین استفاده از هرگونه سلاح آمریکایی در حمله به پایگاه هوایی ساکی روسیه در کریمه اوکراین را تکذیب کرد.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا به نقل از این مقام مسئول، بدون ذکر نام وی آمده است که نیروهای اوکراینی به پیشروی خود در خارکیف با هدف اعمال فشار بر روس‌ها ادامه می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: «پل‌های مورد استفاده نیروهای روسی آسیب دیدند.»

این مقام مسئول، با بیان این که اوکراین، پایگاه هوایی ساکی روسیه در کریمه را در 9 اوت هدف حمله قرار داد، افزود این حمله، تاثیر قابل توجهی بر نیروی هوایی و پرسنل آن گذاشته است.

این مقام آمریکایی، روسیه را متهم کرد که به بمباران «بی رویه» مناطق اوکراین ادامه می‌دهد که تلفات سنگینی را بر جای گذاشته است.

نیروگاه زاپروژیا ایمن است

وی تصریح کرد: «طبق تاکید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیروگاه اتمی زاپروژیا در شرق اوکراین که در حال حاضر تحت کنترل روسیه است، با هیچ تهدید فوری ایمنی مواجه نیست.»

خبرگزاری اسپوتنیک جمعه گزارش داد که یک راکت اوکراینی در فاصله 10 متری از مکان تخلیه پسماندهای‌ هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا سقوط کرد.

نیروگاه اتمی زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اروپا، پنج‌شنبه بار دیگر هدف حمله راکتی قرار گرفت و مسکو و کی‌یف یکدیگر را به انجام این حملات جدید متهم کردند.

همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای امنیت سازمان ملل، بر لزوم تامین امکان ورود بازرسانش به این نیروگاه در «اسرع وقت » تاکید کرد.

نیروهای روسی در 4 مارس، چند روز پس از آغاز عملیات نظامی روسیه، کنترل این نیروگاه را به دست گرفتند.

تکذیب پنتاگون

این در حالی است که «پنتاگون» جمعه با اعلام این که از هیچ نوع تسلیحات آمریکایی برای حمله به پایگاه هوایی روسیه ساکی در کریمه استفاده نشده، خاطرنشان کرد که از علل وقوع انفجارهای ویرانگر در این پایگاه ‌اطلاعی ندارد.

این باور وجود دارد که نیروهای اوکراینی در پشت انفجارهایی بودند که سه‌شنبه گذشته، در پایگاه ساکی در کریمه رخ داد و منجر به انهدام 8 هواپیما و انبار مهمات شد.

هیچ طرفی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفت و علل وقوع انفجار در این پایگاه هوایی که نقطه اصلی آغاز تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین بوده، هنوز روشن نشده است.

روسیه انفجارها را یک حادثه توصیف کرد ولی کارشناسان می‌گویند که تصاویر ماهواره‌ای و همچنین فیلم‌های ضبط شده نشان می‌دهد که حمله‌ای در کار بوده است.

سامانه هیمارس

ایالات متحده، مقادیر زیادی تسلیحات و مهمات در اختیار اوکراین قرار داده است، اما این تسلیحات برای اجرای حملات به قلمرو تحت کنترل مسکو کافی نیست.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما تسلیحاتی که به اوکراین اجازه یا امکان حمله به کریمه را بدهد، در اختیار این کشور قرار ندادیم.»

این مقام رسمی، وقوع این انفجارها توسط موشک‌های تاکتیکی هدایت‌شونده و نقطه‌زن با برد متوسط را نامحتمل دانست، تسلیحاتی که کی‌یف خواهان دریافت آنها بوده است.

این نوع موشک‌ها می‌توانند از سامانه‌های موشکی آمریکایی «هیمارس» مستقر در اوکراین پرتاب شوند. این مقام تاکید کرد: «ما این موشک‌ها را به آنها ندادیم.»

وی تاکید کرد که پنتاگون اطلاعاتی موید حمله موشکی به این پایگاه یا وقوع انفجارهای ناشی از اقدام خرابکارانه در آن را در اختیار ندارد.

به گفته او این حادثه «تاثیر زیادی بر عملیات هوایی روسیه و عوامل نیروی هوایی این کشور گذاشت.»

سرویس اطلاعات دفاعی بریتانیا هم جمعه اعلام کرد، فیلم‌های گرفته شده توسط اهالی این منطقه نشان می‌دهد که انفجارهای متعدد در این پایگاه، «به شکلی شبه قطعی، ناشی از انفجار در چهار زاغه مهمات بوده است.»

سرویس اطلاعات دفاعی بریتانیا اعلام کرد که این انفجارها، منجر به آسیب‌های جدی و انهدام پنج جنگنده بمب‌افکن سوخو 24 و سه فروند جنگنده چندمنظوره سوخو 30 شد، اما باند فرود همچنان قابل استفاده است.

به گفته سرویس اطلاعات دفاعی بریتانیا، «ساکی» عمدتاً به عنوان پایگاه هواپیماهای ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه استفاده می‌شود و توانمندی ناوگان دریای سیاه در پی این حمله به‌شدت تضعیف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید