رابرت مالی: ایران تنها چند هفته با دست‌یابی به مواد لازم برای ساخت بمب اتم فاصله دارد

نماینده ویژه آمریکا: اگر ایران شهروندان آمریکایی را تهدید کند با قاطعیت به آن پاسخ خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تصریح کرد که ایالات متحده، به‌رغم خواسته ایران، هیچ فشاری را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای چشم‌پوشی از تحقیقات مرتبط با فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور وارد نیاورده است.

رابرت مالی شنبه 22 مرداد در پاسخ به پرسش شبکه آمریکایی «پی‌بی‌اس» مبنی بر این که آیا ایالات متحده قصد دارد در مورد این تحقیقات امتیازی بدهد، گفت: «خیر؛ ما این را روشن کرده‌ایم، و من می‌دانم که گزارش‌هایی برعکس وجود دارد. موضع ما شفاف و روشن است برای همه، تا بشنوند و آن این است، ما هیچ فشاری بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بستن این مسائل باقی مانده وارد نمی‌کنیم».

او درباره پادمان و وجود ذرات اورانیومی که ایران درباره آن توضیح نداده، افزود: «واقعاً چیزی که آژانس دنبال می‌کند، نوعی کاوش ماقبل تاریخ یا تاریخی نیست. چیزی که آنها می‌خواهند بدانند این است که امروز آن اورانیوم کجاست و مطمئن شوند که به حساب می‌آید و تحت چارچوب پادمان قرار بگیرد». وی تاکید کرد که برای روشن شدن این موضوع «هیچ میانبری وجود ندارد.»

نیک شیفرین، خبرنگار «پی‌بی‌اس» در ادامه به این نکته اشاره کرد که تنها یک سال با یکی از اولین غروب‌های برجام که اجازه تولید سانتریفیوژهای پیشرفته است باقی‌مانده، و از مالی پرسید: آیا هنوز هم یک توافق ارزش آن را دارد؟

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پاسخ داد که محدودیت‌های اصلی که تهران را از داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت یک بمب دور می‌کند، تا سال 2031 ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه گفت اما با خروج آمریکا از برجام اکنون ایران تنها چند هفته با داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت بمب فاصله دارد. بنابراین، اگر می‌توانستیم به توافقی برسیم که ایران را چندین ماه از داشتن مواد کافی برای یک بمب دور کند، باید آن را با واقعیتی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، بسنجیم.

در انتها رابرت مالی، در واکنش به طرح سوءقصد به‌جان جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: آنچه را که هم وزیر امور خارجه و هم مشاور امنیت ملی گفته‌اند تکرار می‌کنم و آن این است که عزم این رئیس‌ جمهوری، همانند هر رئیس جمهوری دیگری، در حمایت از شهروندان آمریکایی‌، چه در لباس نظامی باشند و چه نباشند، چه مقامات فعلی باشند یا سابق، بی‌امان خواهد بود.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در پایان اظهارات خود گفت «در این مورد، من فکر می‌کنم که ما متحد هستیم، و فکر می‌کنم ایران این پیام را دریافت کرده است که اگر شهروندان ما را تهدید کند، قاطعانه پاسخ خواهیم داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید