چهار ایرانی به ظن عضویت در سپاه در آرژانتین دستگیر شدند

گمان می‌رود پس از افشای هویت این افراد، هدایت‌کنندگان آنها تلاش کرده‌اند با انتقال آنها از آرژانتین به مکان دیگری، از دستگیری آنها جلوگیری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس آرژانتین چهار فرد تبعه ایران که دارای پاسپورت‌های جعلی فرانسوی بودند را به ظن عضویت در سازمان تروریستی سپاه پاسداران دستگیر کرد.

مقامات رسمی آرژانتین هنوز در این زمینه بیانیه‌ای صادر نکرده‌اند، اما رسانه‌های این کشور تصاویری از گذرنامه‌های جعلی فرانسوی این افراد منتشر کردند.

رسانه‌های مختلف جهان اخبار متفاوتی درباره این حادثه منتشر کردند. روزنامه «پریمرا ادیسیون» بوئنوس‌آیرس اعلام کرد که بازداشت‌شدگان ایرانی هستند و خود را به عنوان «عراقی‌الاصل» به مقامات آرژانتینی معرفی کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه، این افراد در حالی که قصد پرواز به آمستردام پایتخت هلند را داشتند، در فرودگاه بین‌المللی اِزیزا در بوینس‌آیرس دستگیر شدند، و مقامات قضایی آرژانتین در حال بررسی احتمال ارتباط آنها با سپاه پاسداران ایران هستند. گفته می‌شود «منابعی ناشناس» درباره این افراد به مقامات امنیتی آرژانتین هشدار داده بودند، که منجر به دستگیری آنها شد.

وبگاه آرژانتینی «اینفوبای» در این باره نوشت که سن این چهار نفر بین 20 تا 23 سال است، و احتمالا قصد داشته‌اند از آمستردام به فرانسه بروند. وبگاه اسرائیلی «اینتل تایمز» نیز در این باره نوشت که گمان می‌رود پس از «افشای هویت» این افراد، ماموران هدایت‌کننده آنها تلاش کرده‌اند با انتقال آنها از آرژانتین به مکان دیگری، از دستگیری آنها جلوگیری کنند.

به گزارش رسانه‌های آرژانتینی، این چهار نفر چهارشنبه برای بازجویی با کمک مترجم به دادگاهی در لوماس دی زامورا منتقل شدند و تا پایان مراحل قانونی در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. آرژانتین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آنها از پلیس بین‌المللی «اینترپل» درخواست کمک کرده است.

به گفته روزنامه «پریمرا ادیسیون»، حکم بازداشت این چهار نفر را قاضی فدریکو ویلینا، که مسئول انجام تحقیقات درباره هواپیمای ونزوئلایی-ایرانی مرتبط با «نیروی قدس» سپاه پاسداران نیز هست، صادر کرده است.

این هواپیمای باری دو ماه پیش به حکم قاضی ویلنا در فرودگاه ازیزا توقیف شد و چهار خدمه ایرانی و خدمه‌های ونزوئلایی آن از خروج از آرژانتین منع شده‌اند. جامعه یهودیان آرژانتین با ابراز نگرانی از انجام «ماموریت تروریستی» هواپیما و خدمه آن به دادگاه‌های آرژانتین شکایت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید