سلمان رشدی در جلسه سخنرانی در نیویورک هدف حمله قرار گرفت

خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی با صدور یک فتوا دستور قتل سلمان رشدی را صادر کرده بود و به‌منظور عملیاتی کردن آن فتوا، ایران سه میلیون دلار برای کشتن رشدی جایزه تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی روز پنج‌شنبه 21 مرداد، هنگامی که برای آغاز سخنرانی در مراسمی در غرب نیویورک آماده می‌شد، هدف حمله قرار گرفت.

یک شاهد عینی در نشست موسسه «چاتاکوا» به خبرنگار «رویترز» گفت مردی از میان جمعیت فریادزنان به سوی سلمان رشدی، هنگامی که او معرفی می‌شد، حمله‌ور شد اما حمله او به‌سرعت مهار شد.

پلیس نیویورک اعلام کرد که سلمان رشدی در حمله روی صحنه با سلاح سرد هدف قرار گرفته و از ناحیه سر و گردن دچار جراحت شده است و بلافاصله پس از حادثه با بالگرد به بیمارستان منتقل شده است.

رشدی به خاطر نوشتن کتاب «آیات شیطانی» در سال 1989 توسط روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مرگ تهدید شد.

خمینی با صدور یک فتوا دستور قتل او را کرد و ایران برای کشتن او سه میلیون دلار جایزه تعیین کرد.

وی در سه دهه گذشته زندگی خود را با محدودیت‌ها و مراقبت‌های ویژه ناشی از احتمال سوء‌قصد به خود گذراند. با این حال در سال‌های اخیر، آزادانه‌تر زندگی می‌کرد و دعوت به سخنرانی در مراسم عمومی را راحت‌تر می‌پذیرفت.

در روزهای اخیر موضوع حملات تروریستی توسط حکومت ایران در خاک ایالات متحده به سرخط رسانه‌های آمریکا تبدیل شده است. دو روز پیش وزارت دادگستری آمریکا از خنثی‌سازی طرح ترور جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید خبر داده بود.

به گفته مقامات پلیس نیویورک عامل حمله به سلمان رشدی، هادی مطر، 24 ساله، اهل فیرویو در ایالت نیوجرسی آمریکا است.

هادی مطر
هادی مطر

پروفایل فیسبوک وی نشان می‌دهد که او از حامیان سپاه پاسداران و حزب‌الله است

سخنگوی موسسه چاتاکوا هنگام تماس با رویترز گفت: «با یک وضعیت اضطراری سر و کار داریم. در حال حاضر نمی‌توانم جزئیات بیشتری را به اشتراک بگذارم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید