آمریکا: مقامات روسی در ایران آموزش کاربرد پهپاد دیده‌اند

مقامات آمریکایی ماه گذشته گفتند واشینگتن اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه ایران در حال آماده کردن خود برای ارائه صدها هواپیمای بدون سرنشین با «قابلیت تسلیحاتی» به روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد مقامات روسی طی هفته‌های اخیر به عنوان بخشی از توافقنامه انتقال هواپیماهای بدون سرنشین با جمهوری اسلامی، در ایران آموزش دیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ودانت پَتِل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه 20 مرداد در نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که مقامات روسی طی چند هفته اخیر در ایران برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی آموزش دیده‌اند.

پتل گفت که انتقال هواپیماهای بدون سرنشین بین دو کشور «به‌طور بالقوه تحت تحریم‌های متعددی قرار دارد»، و تاکید کرد که ایالات متحده تحریم‌های خود بر تجارت تسلیحات روسیه و ایران را «قویا اجرا خواهد کرد».

او افزود: «ما کماکان نگران تکثیر و استفاده از پهپادها توسط ایران هستیم. این پهپادها برای حمله به نیروهای آمریکایی، شرکای ما در منطقه و کشتیرانی بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.»

مقامات آمریکایی ماه گذشته گفتند واشینگتن اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه ایران در حال آماده کردن خود برای ارائه صدها هواپیمای بدون سرنشین با «قابلیت تسلیحاتی» به روسیه است.

به گفته مسئولان آمریکایی، مقامات روسی از ایران بازدید کرده‌اند تا این هواپیماهای بدون سرنشین را بررسی کنند.

رویترز افزوده است، این ادعا نگرانی‌هایی را به وجود آورد مبی بر اینکه رژیم ایران که این پهپادها را در اختیار نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه می‌گذارد، اکنون قصد دارد آنها را برای جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دهد.

وزیر امور خارجه ایران در آن زمان این ادعا را در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود رد کرد.

با این وجود، مواضع رهبری ایران اخیرا هر گونه شک و تردیدی در این باره را از بین برده است. علی خامنه‌ای، رهبر ایران در جریان دیدار اخیر خود با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تهران گفت مسکو به درستی برای «دفاع از خود» به اوکراین حمله کرده است.

خامنه‌ای گفت «غربی‌ها کاملاً مخالف روسیه قوی و مستقل هستند» و «ناتو» را «موجودی خطرناک» توصیف کرد که «هیچ محدودیتی نمی‌شناسد».

او افزود اگر پوتین اقدام نمی‌کرد، غرب همین جنگ را به روسیه «تحمیل» می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید