آمریکا رزمایش نظامی گذر دریایی و هوایی از تنگه تایوان را به اجرا می‌گذارد

اخیرا تنش‌های میان واشینگتن و پکن حول جزیره تایوان که چین آن را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند به‌طور فزاینده‌ای تشدید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد آمریکایی جمعه اعلام کرد به‌رغم تنش‌های فزاینده میان واشینگتن و پکن حول جزیره تایوان که چین آن را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند، ایالات متحده «عملیات گذر دریایی و هوایی» در تنگه تایوان را در «هفته‌های آینده» به‌مورد اجرا می‌گذارد.

کورت کامبل، یکی از مشاوران ارشد رئيس جمهوری آمریکا در امور آسیا تاکید کرد که نیروهای آمریکایی به‌رغم تنش‌ها به عملیات پروازی، دریانوردی و انجام عملیات در هر جایی که قانون بین‌المللی اجازه دهد، ادامه خواهند داد.

کامبل گفت که این تحرکات آمریکا در آب‌های تایوان با تعهدات بلندمدت آن در زمینه آزادی دریانوردی سازگار است که شامل عملیات گذر دریایی و هوایی عادی در تنگه تایوان در هفته‌های آینده خواهد شد.

از سوی دیگر ناوهای جنگی چین طی این هفته رزمایش‌های نظامی را به مدت 3 روز در دریای چین جنوبی اجرا کردند.

در همین راستا وزارت خارجه تایوان گفت که تایپه با سیاست «یک کشور دو نظام» که از سوی چین پیشنهاد شده مخالفت است.

جوان او، سخنگوی وزارت خارجه تایوان در کنفرانسی خبر گفت که این مردم تایوان هستند که به‌تنهایی سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.

او گفت که چین سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را بهانه قرار داده تا وضعیت عادی جدیدی را برای هراساندن مردم تایوان تغییر دهد.

این در حالی است که ارتش تایوان نیز پنج‌شنبه پس از پایان رزمایش‌های نظامی چین، با مهمات جنگی رزمایش‌های خود را آغاز کرد.

چین، تایوان را که تعداد جمعیت آن بالغ بر 23 میلیون نفر است بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند اما به‌رغم این، تلاش‌های پکن برای یکپارچه ساختن خاک این کشور از زمان جنگ داخلی چین در سال 1949 تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید