آتش‌سوزی مهیب در فرانسه منجر به تخلیه هشت هزار نفر شد

فرانسه در حالی درگیر چهارمین موج گرما در سال اخیر است که این کشور مواجه با بدترین خشکسالی تاریخش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آتش‌سوزی مهیب جنگلی در منطقه ژیروند در جنوب غربی فرانسه باعث تخلیه هشت هزار نفر شد. این منطقه ماه گذشته نیز شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای بود که منجر به تخلیه بیش از 39000 نفر شد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، در آخرین آتش‌سوزی جنگلی که در یک کشور اروپایی در جریان تابستان گرم و خشک امسال رخ داد، بیش از شصت کیلومتر مربع از منطقه ژیروند و لندز در آتش سوخته است.

در همین رابطه یک بزرگراه اصلی در نزدیکی شهر بوردو به دلیل آتش‌سوزی بسته شد. مقامات منطقه‌ای باسک در شمال اسپانیا اعلام کردند که فرانسه عبور کامیون‌های باری از مرز ایرون را به دلیل آتش‌سوزی گسترده متوقف کرده است.

ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که آتش‌نشانان زیادی برای مهار آتش به محل اعزام شده‌اند. به گفته وی، در مجموع بیش از 1000 آتش‌نشان، 9 فروند هواپیما و دو بالگرد بسیج شده‌اند.

فرانسه این هفته در بحبوحه چهارمین موج گرما در سال اخیر قرار دارد. این کشور با آنچه به گفته دولت «بدترین خشکسالی تاریخ»ش بوده، مواجه است. دمای هوا در جنوب فرانسه تا 40 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

طی ماه‌های اخیر موج گرمای بی‌سابقه که نگرانی‌ها درباره اثرات تغییرات اقلیمی را افزایش داده است، قاره اروپا را درنوردیده و موجب مختل‌شدن زندگی روزانه، آتش‌سوزی‌های گسترده و مرگ‌ و میر هزاران نفر در سرتاسر قاره سبز شده است.

اسپانیا و پرتغال در جنوب قاره اروپا و در همسایگی قاره آفریقا بیشترین گرما و هوای خشک را تحمل کرده‌اند، و آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق مختلف این دو کشور عموما گرمسیری روی داده است.

کارشناسان آب و هوا هشدار می‌دهند که گرمایش زمین باعث افزایش تصاعدی رویدادهای ناخوشایند اقلیمی شده است.

رئیس سازمان هواشناسی سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که موج گرمای بی‌سابقه در اروپا «زنگ بیدارباش»ی برای دولت‌ها باشد تا اقدامات بیشتر و موثرتری برای مقابله با تغییرات اقلیمی انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید