وبگاه دیسپچ: «قدرت نرم» رژیم ایران در آمریکا خطری فزاینده است

وجود مراکز ظاهرا مذهبی و آموزشی هوادار رژیم ایران در ایالات متحده محیط‌های مناسبی برای «تروریست‌پروری» فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه آمریکایی «دیسپچ» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته که حضور سازمان‌های ظاهرا مذهبی و آموزشی هوادار رژیم ایران در ایالات متحده که نمایانگر «قدرت نرم» آن در آمریکا هستند، خطری فزاینده است، چرا که جمهوری اسلامی از آنها به عنوان «شبکه‌های استخدام تروریست» استفاده می‌کند.

این وبگاه «مرکز آموزش اسلامی هیوستون» در تگزاس را به عنوان نمونه مطرح می‌کند. این مرکز شیعی که روابط نزدیکی با تهران دارد، شامل یک مسجد است که برنامه‌های اجتماعی را برای جماعت شیعه سازماندهی می‌کند، و یک مدرسه خصوصی به نام «الهادی» و یک مدرسه روز یکشنبه دارد.

به گفته «دیسپچ»، این مرکز آشکارا از ایدئولوژی رژیم ایران حمایت می‌کند، و ممکن است «بخشی از یک شبکه بزرگتر» باشد. زمینی که این مرکز در تگزاس اجاره کرده در اصل متعلق به «بنیاد علوی» است، که خود از سازمان‌های جنجالی در نیویورک است.

طی سال‌های اخیر، بنیاد علوی موضوع یک دعوای حقوقی بوده است. دادستانی منتهن مدعی شده که این بنیاد از طریق بانک ملی، که توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به دلیل خدماتش به «نیروی قدس» سپاه پاسداران مورد تحریم قرار گرفته است، برای رژیم ایران پولشویی کرده و خدماتی به آن رسانده است.

به گفته «دیسپچ»، وجود چنین مراکزی در ایالات متحده، محیط‌های مناسبی برای «تروریست‌پروری» رژیم ایران فراهم می‌کند. این رژیم در حقیقت با استفاده از مراکز خود در خاک آمریکا مسیر «رادیکال‌سازی» را کوتاه می‌کند، و برای آمریکا یک منشاء «تروریسم خانگی» ایجاد می‌کند، که می‌تواند از آن به عنوان ابزاری برای تهدید و نابودی اهداف خود در ایالات متحده استفاده کند.

مقاله نتیجه می‌گیرد که با توجه به ماهیت رژیم تهران، افزایش قدرت نرم ایران در آمریکا امری خطرناک است، و لازم است این قضیه مورد بررسی دقیق سیاست‌گذاران قرار گیرد و به منظور مقابله با آن چاره‌اندیشی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید