عواقب حمله به نیروگاه زاپوریژیا در نشست فوق‌العاده شورای امنیت بررسی شد

گوترش: زیان‌های احتمالی به نیروگاه زاپوریژیا فاجعه‌آمیز خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه 20 مرداد به منظور رسیدگی به پیامدهای بحران مربوط به نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بنا به درخواست روسیه، برگزار شد.

سازمان ملل متحد پنج‌شنبه از اوکراین و روسیه خواست، کلیه فعالیت‌های نظامی در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را متوقف کنند.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که آسیب احتمالی به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، عواقب فاجعه‌باری در پی خواهد داشت.

سازمان ملل همچنین خواستار ایجاد منطقه امن در اطراف این نیروگاه هسته‌ای در اوکراین شد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز آمده است، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، که وضعیت این نیروگاه را «بسیار خطرناک» اعلام کرده، شورای امنیت را از « میزان ایمنی هسته‌ای» این تاسیسات، مطلع خواهد کرد.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا خواستار خلع‌ سلاح شدن منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین شد.

روسیه و اوکراین پنج‌شنبه 20 مرداد نیز متقابلا یکدیگر را به ادامه بمباران نیروگاه اتمی زاپروژیا متهم کردند.

نیروگاه زاپوریژیا به محوری برای اتهام‌زنی متقابل میان مسکو و کی‌یف تبدیل شده است، زیرا هر یک، دیگری را به حمله هفته گذشته به این تاسیسات متهم می‌کند، بدون اینکه هیچ منبع مستقلی قادر به تائید این ادعا باشد.

تحولات میدانی

از سویی الکساندر استاروخ، مسئول اوکراینی منطقه زاپوریژیا که به شکل جزئی تحت کنترل روسیه قرار دارد، مطلبی را در «تلگرام» درباره حمله روس‌ها که منجر به کشته شدن یک مرد 52 ساله شد، به اشتراک گذاشت.

استاروخ نوشت که روستای کوچوغم، چهارشنبه هدف «چهار موشک» قرار گرفت. وی افزود:«چهار خانه شخصی با خاک یکسان شد و سقف و پنجره ده‌ها خانه دیگر نیز تخریب و گاز و برق این روستا قطع شد.»

بیانیه کشورهای «گروه هفت»

کشورهای «گروه هفت»، چهارشنبه درباره وضعیت در منطقه نزدیک به نیروگاه زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا اظهار نظر کرد.

در بیانیه «گروه هفت» آمده است: «از روسیه می‌خواهیم فوراً کنترل کامل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را به اوکراین، مالک قانونی آن بازگرداند.»

در ادامه این بیانیه تاکید شده که «تداوم کنترل روسیه بر این نیروگاه، عاملی است که منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، فاجعه چرنوبیل را یادآور شد و آندری یرماک، رئیس دفتر زلنسکی نیز روسیه را متهم کرد که از نیروگاه اتمی زاپوریژیا به شهرهای اوکراین حمله می‌کند، زیرا می‌داند که به دلیل خطرات زیاد مترتب بر هرگونه پاسخ، اوکراین از اقدام متقابل خودداری خواهد کرد.

شرکت اپراتور اوکراینی «اینراتوم »، شامگاه سه‌شنبه گفت: «نیروهای روسی در حال آماده شدن برای اتصال این نیروگاه به شبه‌جزیره ضمیمه‌شده کریمه هستند و به این ترتیب با تغییر مسیر تولید برق به آن آسیب وارد می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید