آلمان به‌طور فزاینده درخواست پناهندگان ایرانی با پرونده نوکیشی مسیحی را رد می‌کند

نرخ پذیرش نوکیشان مسیحی ایرانی حدود 100 درصد کاهش داشته است، و اکنون تنها پرونده تعداد انگشت‌شماری از این پناهندگان پذیرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان‌ها و کنش‌گران مدافع حقوق بشر می‌گویند که دولت فدرال آلمان به‌طرز فزاینده‌ای پرونده‌های ایرانیان مسلمانی که بر مبنای گرویدن خود به مسیحیت درخواست پناهندگی داده‌اند را رد می‌کند، و عموما نیز بلافاصله آنها را از کشور اخراج می‌کند.

خبرگزاری آلمانی «سی‌ان‌ای» در این باره با کشیش گوتفرید مارتنز از جماعت انجیلی لوتری برلین-اشتگلیتز، که یکی از مراکز اصلی نوکیشان مسیحی ایرانی است، گفت‌وگو کرده است. به گفته مارتنز، جماعت وی 800 ایرانی و 400 افغان نوکیش دارد.

او می‌گوید: «ما بارها و بارها شاهد چنین مواردی بوده‌ایم. از آنجایی که من با بسیاری از کلیساهای دیگر در آلمان در تماس هستم، می‌دانم مشکلاتی وجود دارد که بیش از 1000 نفر را در سراسر آلمان به شیوه‌ای مشابه تحت تاثیر قرار می‌دهد، و افراد مسیحی‌شده متعهد را اخراج می‌کند و به ایران پس می‌فرستد.»

مارتنز در مصاحبه خود «دفتر فدرال برای مهاجرت و پناهندگان» را یک «مرجع سیاسی» خواند که به پرونده افراد به عنوان مورد انفرادی نگاه نمی‌کند. کار این دفتر این است که «دستورالعمل‌های بالا» را اجرا کند، مبنی بر اینکه پرونده پناهندگی نوکیشان مسیحی باید به‌طور مداوم رد شود.

این کشیش آلمانی به عنوان نمونه جملات نهایی قاضی یکی از پرونده‌های پناهجویی خطاب به نوکیش مسیحی ایرانی را نقل می‌کند. بر مبنای متن موجود از این گفت‌وگو، قاضی می‌گوید: «شما ادعا می‌کنید که به زندگی ابدی اعتقاد دارید. پس اگر به ایران برگردید و واقعاً به اعدام محکوم شوید، نباید برای شما مشکلی باشد، چون در آن صورت به زندگی ابدی که دوست دارید، خواهید رسید.»

به گفته «سی‌ان‌ای»، نرخ پذیرش نوکیشان مسیحی ایرانی حدود 100 درصد کاهش داشته است، و اکنون تنها پرونده تعداد انگشت‌شماری از این پناهندگان پذیرفته می‌شود. حتی اگر این افراد پس از رد شدن پرونده خود به دادگاه استیناف مراجعه کنند، به گفته کشیش مارتنز به احتمال زیاد با یک رای «خودسرانه» مواجه می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید