پاسخ ترامپ به کاخ سفید: بایدن از حمله اف‌بی‌آی به خانه من آگاه بود

رسانه‌های آمریکایی خبر دادند که حمله اف‌بی‌آی به ویلای شخصی ترامپ بر اساس حکم دادگاه بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در اظهاراتی گفت، کاخ سفید و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، برخلاف آن‌چه که ادعا می‌کنند، از قصد ماموران اف‌بی‌آی برای «یورش» به خانه او مطلع بودند.

ترامپ، سه‌شنبه 9 اوت به وقت محلی، با انتشار نوشته‌ای در شبکه اجتماعی «تروث» گفت، بایدن از این حمله آگاه بوده است.

خبر را از رسانه‌ها شنیدیم

این اظهارات ترامپ، پاسخی به بیانیه کاخ سفید بود که در آن اطلاع پیشاپیش بایدن از حمله اف‌بی‌آی به ویلای شخصی ترامپ را تکذیب کرده بود.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در این زمینه به خبرنگاران گفت: «حمله به خانه ترامپ را از رسانه‌ها شنیدیم.»

ژان پیر افزود، عملیات تفتیش ویلای ترامپ در ایالت فلوریدا، در حوزه مسئولیت وزارت دادگستری این کشور قرار دارد.

او با تاکید بر عملکرد مستقل وزارت دادگستری تصریح کرد: «در این موضوع دخالت نمی‌کنیم.»

کریستینا باب، وکیل ترامپ خبر داده بود، اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به اف‌بی‌آی، در چارچوب تحقیقاتی درباره احتمال انتقال برخی اسناد محرمانه از کاخ سفید، به ویلای شخصی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا حمله کرده و دست‌کم 15 جعبه را مصادره کردند.

حکم دادگاه

به‌دنبال «یورش» ماموران اف‌بی‌آی به ویلای شخصی دونالد ترامپ، رسانه‌های این کشور به نقل از برخی منابع خبر دادند که عملیات تفتیش اف‌بی‌آی با حکم دادگاه صورت گرفته و مربوط به یک گمانه‌زنی است که بر اساس آن، برخی از اسناد محرمانه مورد سوءاستفاده احتمالی قرار گرفته و به این ویلای شخصی منتقل شده است.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا حاضر به تایید این عملیات جست‌وجو و یا ارائه توضیحی از هدف آن نشد. ترامپ نیز هیچ اشاره‌ای به دلیل این یورش نکرده است. امری که بیانگر افزایش فشارهای قضایی علیه رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا است.

شماری از رسانه‌های آمریکایی از جمله «آسوشیتدپرس»، به نقل از منابع نزدیک به این پرونده اطلاع دادند که عملیات تفتیش بر اساس حکم دادگاه صورت گرفته و مربوط به پرونده‌ای می‌شود که بر اساس آن، برخی اسناد محرمانه مورد سوءاستفاده احتمالی قرار گرفته و به اقامتگاه شخصی ترامپ منتقل شده است.

تجمع اعتراضی هواداران ترامپ برابر منزل او
تجمع اعتراضی هواداران ترامپ برابر منزل او

روزهای سخت

ترامپ با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی «تروث» که خود مالک آن است، نوشت: «روزهای سختی برای ملت ما است. منزل زیبای من در پالم‌بیچ ایالت فلوریدا هم‌اکنون تحت محاصره، یورش و اشغال گروه بزرگی از ماموران اف‌بی‌آی است.»

تصاویر هوایی از ویلای شخصی ترامپ در «مار آ لاگو» ایالت فلوریدا نشان داد که خودروهای پلیس برابر منزل او توقف کرده‌اند.

هواداران رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز با حمل بنرها و پرچم‌هایی که عکس ترامپ بر آن چاپ شده بود، در مقابل خانه او تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

15 جعبه

سازمان دولتی «آرشیو ملی» آمریکا در فوریه سال جاری خبر داده بود که 15 جعبه سند را از محل اقامتگاه ترامپ در فلوریدا بازگردانده است.

به گفته روزنامه «واشینگتن‌پست»، این اسناد «خیلی محرمانه» بوده و ترامپ آن را پس از شکست در انتخابات، از واشینگتن با خود منتقل کرده است.

ترامپ در پایان دوران ریاست‌جمهوری خود، اسناد و مدارکی در اختیار داشت که می‌بایست به کاخ سفید تحویل می‌داد، اما آنها را به محل اقامتگاه خود در ایالت فلوریدا منتقل کرد. این مدارک همچنین شامل برخی مکاتبات خصوصی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید