لندن: رزمایش‌های چین در نزدیکی تایوان امنیت اقیانوس آرام را تهدید می‌کند

چین با تداوم رزمآیش‌های خود در اطراف تایوان، تهدید کرد در صورت شکست روند مسالمت آمیز با تایپه، از زور استفاده خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، چهارشنبه 19 مرداد، ژنگ زیگوانگ، سفیر چین در بریتانیا را احضار کرد تا در خصوص عملکردهای چین در قبال تایوان توضیح دهد.

تراس در بیانیه‌ای گفت: «من به مسئولان دستور دادم سفیر چین را برای توضیح در مورد اقدامات کشورش احضار کنند. ما شاهد رویکرد و گفتمان تهاجمی فزاینده پکن در ماه‌های اخیر بوده‌ایم که صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.»

این درحالی است که چین، چهارشنبه با تداوم رزمآیش‌های خود در اطراف تایوان، تهدید کرد در صورت شکست روند مسالمت آمیز با تایپه، از زور استفاده خواهد کرد.»

پکن در عین حال متعهد شد در صورت اتحاد تایوان با چین، این جزیره از سطح بالایی از خوگردانی برخوردار خواهد شد.

«استفاده از زور»

چین چهارشنبه با تاکید بر این که «هیچ زمینه مانور» برای حامیان استقلال تایوان باقی نمی‌گذارد، افزود که «استفاده از زور» به هدف بازگرداندن جزیره، همچنان به عنوان «آخرین گزینه» روی میز است.

اولتیماتوم جدید چین پس از مانورهای نظامی پیاپی این کشور که در روزهای اخیر در اطراف جزیره در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه صورت گرفت، اعلام شد.

پکن سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سومین مقام ارشد در سلسله مراتب قدرت در ایالات متحده به تایوان را اقدامی « تحریک‌امیز» دانست زیرا واشینگتن متعهد شده است که هیج‌گونه مناسبات رسمی با این جزیره نخواهد داشت که یکن آن را بخشی از خاک خود می‌داند.

«کتاب سفید»

«دفتر امور تایوان»، نهاد دولتی چین، چهارشنبه با انتشار «کتاب سفید»، جزئیات برنامه پکن برای بازپس‌گیری کنترل جزیره، به ویژه از طریق مشوق‌های اقتصادی را توضیح داد.

در این سند که بیشترشباهت به ابراز تمایل به مقامات تایوانی برای ایجاد زمینه همکاری دارد، آمده است: «ما آماده ایجاد فضای گسترده (برای همکاری) به هدف دستیابی به اتحاد مجدد به شکلی مسالمت‌آمیز هستیم.»

شایان ذکر است که چین، تایوان را با جمعیتی در حدود 23 میلیون نفر، بخشی جدایی ناپذیر از خاک خود می داند که از پایان جنگ داخلی چین در سال 1949 تاکنون، موفق به یک‌پارچه کردن دوباره آن با دیگر مناطق کشور نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید