دادگستری آمریکا از اقدام عضو سپاه پاسداران برای سوء قصد به جان بولتون خبر داد

قاتل اجیر شده يك عضو‌ سپاه به نام شهرام پورصفى با نام مستعار «مهدی رضایی» است که گفته شده اكنون در خارج آمریکا زندگى می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای یکی از اعضای سپاه پاسداران ایران را به برنامه‌ریزی برای سوء قصد به جان «جان بولتون»، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده متهم کرد.

در ادامه بیانیه چهارشنبه 19 مرداد وزارت دادگستری آمریکا آمده است که شهرام پورصفی با نام مستعار مهدی رضایی (قاتل اجیر شده) شهروند ایرانی است که قصد ترور جان بولتون را داشت و طراح این سوءقصد، 300 هزار دلار را به اشخاصی برای انجام این عملیات، پرداخت کرده بود.

این بیانیه افزود: تلاش برای ترور جان بولتون به احتمال زیاد به هدف انتقام قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده که در اوایل سال 2020 در حمله پهپادی آمریکایی در بغداد کشته شد و یک مقام رسمی در سپاه پاسداران کوشید برای ترور بولتون به یک قاتل حرفه‌ای، پول بدهد.

همچنان آزاد است

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه متهم هنوز آزاد است، آمده که «در صورت مجرم شناخته‌شدن عضو سپاه پاسداران که قصد ترور بولتون را داشت، او به مدت 10 سال زندانی خواهد شد.»

وزارت دادگستری همچنین اعلام کرد که ایران، در توطئه برای ترور افراد در خاک آمریکا پیشینه طولانی دارد.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین به مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا اطلاع داد که او یکی از اهداف طرح‌های ترور رژیم ایران بوده است.

به نوشته سایت «آکسیوس» ایران یک میلیون دلار برای ترور پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا به عاملان سوءقصد به وى پرداخت کرده است.

شکایت جنایی علیه ایران

جان بولتون نیز از افشای توطئه سپاه پاسداران برای ترور خود قدردانی کرد. او با بیان این که «ایران و گروه‌های تروریستی، در واقع دو روی یک سکه هستند»، گفت: وزارت دادگستری، پرونده جنایی علیه ایران به دلیل تلاش آن برای هدف قرار دادن یک شهروند آمریکایی را گشوده است.

بولتون در گفتگو با العربیه درباره سوءقصد به جانش توسط یک عضو‌ سپاه پاسداران ایران گفت: «اف‌بی‌آی در اوایل سال 2020 درباره سوءقصد علیه من اطلاع داد. عملیات سوءقصد رژیم ایران مقامات سابق آمریکایی را هدف قرار داد.»

مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده افزود: «عدم پاسخ قوی آمریکا باعث شد رژیم ایران در اقدامات تروریستی خود گستاخی کند. دولت آمریکا اگر به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد مرتکب اشتباه شده است.»

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در بیانیه‌ای تصريح كرد: «قبلاً گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم كه دولت بایدن در حفاظت و دفاع از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدات خشونت‌آمیز و تروریسم چشم‌پوشی نخواهد کرد.»

سالیوان افزود: «اگر ایران به هر یک از شهروندان ما حمله کند، از جمله کسانی که به ایالات متحده خدمت می‌کنند یا کسانی که قبلا خدمت کرده اند، ایران با عواقب شدیدی روبرو خواهد شد.»

جان بولتون
جان بولتون

استخدام قاتل حرفه‌ای

شایان ذکر است که منابع آمریکایی در مارس گذشته از توطئه‌ای با حمایت سپاه پاسداران ایران در راستای ترور جان بولتون؛ مشاور سابق امنیت ملی پرده برداشتند.

به گفته یک مقام وزارت دادگستری آگاه از تحقیقات، دست‌کم دو ایرانی وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران در حال برنامه ریزی برای ترور جان بولتون هستند.

روزنامه «واشنگتن اگزمینر» برخی از جزئیات توطئه علیه بولتون را به دلایل امنیت ملی فاش نکرد، اما یک منبع وزارت دادگستری، آن را با عباراتی بسیار ویژه در قالب «فعالیت‌های گسترده شناسایی» پشتیبانی شده سپاه پاسداران، شامل تلاش برای استخدام یک قاتل حرفه‌ای در خاک ایالات متحده توصیف کرد.

جامعه اطلاعاتی در مراحل اولیه این توطئه، از آن آگاه شد که واکنشی در سطوح بالا را برانگیخت و مراقبت تمام وقت سرویس مخفی از بولتون در اوایل امسال یا اواخر سال 2021 را به دنبال داشت.

در انجام این عملیات مراقبت، توانمندی‌های گسترده «اف.بی.آی» در راستای خنثی‌کردن این توطئه و کمک به حفاظت از بولتون به کار گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید