اوکراین: روسیه برای تامین برق کریمه از نیروگاه «زاپروژیا» تلاش می‌کند

نیروگاه اتمی زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپاست در نزدیکی کریمه واقع شده و 6 راکتور اتمی از 15 راکتور متعلق به اوکراین را در خود جای داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت اوکراینی «اینرگواتوم» اعلام کرد که نیروهای روسی برای تامین برق شبه‌جزیره کریمه ملحق‌شده به روسیه در سال 2014 توسط نیروگاه اتمی «زاپروژیا» در جنوب شرقی اوکراین آماده می‌شوند.

این شرکت هشدار داد که در حال حاضر تولید برق از این نیروگاه به آن آسیب خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پترو کوتین، رئیس شرکت «اینرگواتوم» که چهار نیروگاه هسته‌ای اوکراین را اداره می‌کند، در مصاحبه با تلویزیون دولتی اوکراین گفت: «نیروهای روسی حاضر در نیروگاه اتمی زاپروژیا در حال اجرای برنامه شرکت روس‌اتم (اپراتور روسی) با هدف اتصال این نیروگاه به شبکه برق شبه‌جزیره کریمه هستند».

کوتین همچنین افزود: «برای این کار ابتدا باید خطوط برق نیروگاه متصل به سیستم برق اوکراین را تخریب کنید. از 7 تا 9 آگوست روس‌ها به 3 خط آسیب رساندند. در حال حاضر این نیروگاه تنها با یک خط تولید کار می‌کند که روش کار بسیار خطرناکی است».

رئیس شرکت اوکراینی «اینرگواتوم» هشدار داد که با قطع آخرین خط تولید، نیروگاه با «دیزل ژنراتور» راه‌اندازی می‌شود و پس از آن همه چیز به ظرفیت ژنراتورها و ذخیره سوخت موجود بستگی دارد.

بزرگترین در اروپا

نیروگاه اتمی زاپروژیا بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپا است و روسیه در آغاز عملیات نظامی خود در اوکراین آن را به کنترل خود درآورد.

هفته گذشته کیف و مسکو یکدیگر را به بمباران این نیروگاه اتمی متهم کردند.

نیروگاه اتمی زاپروژیا در نزدیکی کریمه واقع شده و 6 راکتور اتمی از 15 راکتور متعلق به اوکراین را در خود جای داده است. این نیروگاه قادر به تامین انرژی برای چهار میلیون خانه است.

فاجعه هسته‌ای

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دوشنبه گذشته نسبت به خطر فاجعه هسته‌ای در زاپروژیا هشدار داد. او خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز هر گونه حمله به نیروگاه‌های هسته‌ای را اقدامی «انتحاری» دانست.

گوترش خواستار توقف عملیات نظامی در مجاورت زاپروژیا شد تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند به آن نیروگاه دسترسی پیدا کند.

درگیری‌های اخیر در اطراف این نیروگاه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل را بر آن داشت تا درباره «خطر واقعی یک فاجعه هسته‌ای» هشدار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید