آمریکا یک شرکت چینی را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد

شرکت کابل خاور دور به‌عنوان مسیر میان‌بر برای زی‌تی‌ئی عمل کرده و انتقال محموله‌های آن به ایران را از طریق اشخاص ثالث تسهیل می‌کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت بازرگانی ایالات متحده کمپانی «کابل خاور دور»، بزرگترین تولید کننده سیم و کابل چین را به نقض تحریم‌های آمریکا از طریق ارسال تجهیزات مخابراتی به ایران متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت بازرگانی آمریکا شرکت کابل خاور دور را به هجده مورد نقض کنترل صادرات ایالات متحده بین سپتامبر 2014 تا ژانویه 2016 متهم کرد.

این وزارتخانه در نامه‌ای اعلام کرد که شرکت کابل خاور دور در سال 2013 ابتدا برای خرید تجهیزات مخابراتی از شرکت چینی «زی‌تی‌ئی» قراردادی امضا کرد، و سپس با شرکت‌های ایرانی برای تامین تجهیزات و قطعات قرارداد بست.

در اتهام‌نامه آمده است که شرکت کابل خاور دور در سال 2014 با شرکت مخابرات ایران و خدمات ارتباطی رایتل قرارداد بست. هر دو از مشتریان «زی‌تی‌ئی» بودند که در سال 2012، پس از آنکه «رویترز» گزارش داد که این شرکت با وجود تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، برای ارسال کالا از شرکت‌های آمریکایی با شرکت مخابرات ایران قرارداد بسته است، محموله‌های از مبداء ایالات متحده به مقصد ایران را به حالت تعلیق درآورد.

با این حال، به گفته وزارت بازرگانی آمریکا، «زی‌تی‌ئی» کماکان به انتقال محموله‌های تجهیزات مخابراتی به ایران از طریق «اشخاص ثالث» ادامه داد.

جان ساندرمن، یکی از مقامات وزارت بازرگانی آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «شرکت کابل خاور دور به‌عنوان مسیر میان‌بر برای زی‌تی‌ئی عمل می‌کرد. در زمانی که زی‌تی‌ئی می‌دانست به‌ خاطر دور زدن تحریم‌ها تحت نظر است، این شرکت انتقال محموله‌های خود به ایران را از طریق اشخاص ثالث تسهیل می‌کرد.»

به گفته «رویترز»، در سال 2017 «زی‌تی‌ئی» به ارسال کالاهای آمریکایی به ایران اعتراف کرد، و به دلیل نقض قوانین ایالات متحده که فروش فناوری ساخت آمریکا را محدود می‌کند، 892 میلیون دلار جریمه شد. این شرکت همچنین پس از اجرای طرحی مفصل برای پنهان کردن تجارت غیرقانونی خود با ایران، به «ایجاد مانع برای اجرای عدالت» اعتراف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید