آمریکا رسما از پیوستن سوئد و فنلاند به «ناتو» حمایت کرد

پارلمان‌های آلمان، ایتالیا و کانادا پیشتر، پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان ناتو را تصویب کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا سه‌شنبه 18 مرداد اسنادی را امضا کرد که بر اساس آن ایالات متحده رسما از پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها این اسناد که تصویب رسمی آمریکا در پیوستن دو کشور فنلاند و سوئد به پیمان دفاعی ناتو محسوب می‌شود، مهم‌ترین گسترش این ائتلاف نظامی از دهه 1990 تا کنون است که در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین صورت می‌گیرد.

بایدن هنگام امضای اسناد تصویب آمریکا اظهار داشت: «این لحظه نقطه عطفی بود و هست که من اعتقاد دارم به اتحاد و امنیت و ثبات بیشتر، نه تنها برای اروپا و ایالات متحده، بلکه در جهان می‌انجامد».

سوئد و فنلاند که به‌رغم عضویت در اتحادیه اروپا در پیمان ناتو حضور نداشتند، در واکنش به حمله روسیه به اوکراین برای عضویت در ناتو درخواست دادند. با این حال مسکو بارها به هر دو کشور نسبت به پیوستن به این ائتلاف هشدار داد.

رئیس‌ جمهوری آمریکا در این‌باره گفت که با ورود این دو کشور به ائتلاف دفاعی ناتو، پوتین دقیقاً همان نتیجه‌ای را می‌گیرد که نمی‌خواست.

ماه گذشته 30 دولت عضو ناتو پروتکل پیوستن سوئد و فنلاند به این پیمان را امضا کردند که پس از تصویب پارلمان‌های این کشورها، به‌طور رسمی به این دو کشور اجازه می‌دهد به این ائتلاف نظامی دارای توان هسته‌ای بپیوندند و تحت ماده 5 این پیمان که حمله بر هر یک از اعضا را حمله به همه اعضا می‌داند، حمایت شوند.

پارلمان‌های آلمان، ایتالیا و کانادا پیشتر، پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان ناتو را تصویب کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید