پلوسی: چین حق اعتراض به سفر مقامات کشورها به تایوان را ندارد

دولت آمریکا به نوعی از پذیرش مسئولیت سفر پلوسی به تایوان فاصله گرفته و اعلام کرد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شخصا در مورد اقداماتش تصمیم می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در دفاع از سفر خود به تایوان، با «ضروری» دانستن انجام آن تاکید کرد که ایالات متحده نمی‌تواند به چین اجازه دهد این جزیره خودگردان را منزوی سازد.

پلوسی سه‌شنبه 18 مرداد در مصاحبه‌ای در برنامه «تودی» در شبکه (ان.بی.سی) گفت: «نمی‌توانیم به دولت چین اجازه دهیم تایوان را منزوی کند. آنها هرگز نمی‌توانند تعیین کنند که چه کسی می‌تواند به تایوان برود.»

چین در واکنشی تند به سفر پلوسی به تایپه، همچنان در حال برگزاری بزرگترین مانورهای نظامی خود در اطراف تایوان است که طبق برنامه اعلام شده، می‌بایست یکشنبه گذشته پایان می‌یافت.

پکن همچنین در واکنش به سفر پلوسی به جزیره خودگردان تایوان، جمعه اعلام کرد که همکاری با ایالات متحده در برخی زمینه‌ها را متوقف می‌کند و پلوسی و خانواده او را نیز هدف تحریم قرار می‌دهد.

شایان ذکر است که سفر پلوسی به جزیره تایوان که کمتر از 24 ساعت به طول انجامید، خشم شدید پکن را برانگیخت.

پکن اقدام پلوسی، بلندپایه‌ترین مقام منتخب آمریکایی که از 25 سال گذشته، راهی تایوان شد را اقدامی تحریک‌آمیز و پشت‌کردن به تعهدات واشینگتن به چین قلمداد کرده است.

دولت آمریکا با اطمینان دادن به پکن در مورد پایبندی واشینگتن به سیاست «چین واحد»، به نوعی از پذیرش مسئولیت سفر پلوسی به تایوان فاصله گرفته و اعلام کرد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شخصا در مورد اقداماتش تصمیم می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید