فیلیپین و آمریکا در سایه بحران تایوان تجدید اتحاد کردند

در صورت وقوع هرگونه جنگ بر سر تایوان، فیلیپین به عنوان متحد ایالات متحده ناچار به جنگ کشیده خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در راستای تجدید اتحاد میان فیلیپین و آمریکا در گیر و دار بحران تایوان، فردیناند مارکوس جونیور، رئیس‌جمهوری فیلیپین، آخر هفته پیش در کاخ مالاکانانگ به استقبال آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده رفت.

به گزارش «تایمز آسیا»، طی این دیدار دو طرف تاکید کردند که روابط دوجانبه «فوق العاده» و «مهم» است. مارکوس جونیور به بلینکن گفت: «بحران تایوان معلوم کرد که صحنه دیپلماسی بین‌الملل در منطقه چقدر ناپایدار است. این اهمیت روابط ایالات متحده و فیلیپین را نشان می‌دهد.»

بلینکن نیز فیلیپین را «یک دوست، شریک و متحد غیر قابل جایگزین» توصیف کرد و در عین حال به میزبان خود اطمینان داد که حمله به نیروهای مسلح، کشتی‌ها یا هواپیماهای فیلیپین در دریای چین جنوبی «تعهدات دفاعی» ایالات متحده در قبال این متحد خود را فعال خواهد کرد.

بلینکن بلافاصله پس از شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا «آسه‌آن» در کامبوج از فیلیپین دیدار کرد. دیپلمات ارشد ایالات متحده همراه با دیگر متحدان کلیدی غربی، کشورهای جنوب شرق آسیا را تشویق کرد تا بر «مرکزیت آسه‌آن» تاکید و به «کاهش تنش‌های فزاینده» در منطقه کمک کنند.

فیلیپین را یک تنگه باریک از تایوان جدا می‌کند. این کشور از مدعیان اصلی حاکمیت بر بخشی از دریای چین جنوبی است، جایی که چین در اعتراض به بازدید اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از آن، رزمایش‌های گسترده‌ای انجام داده است.

در صورت وقوع هر گونه جنگ بر سر تایوان، فیلیپین به عنوان متحد ایالات متحده و یکی از معدود کشورهای منطقه که روابط دفاعی قوی با ژاپن و استرالیا دارد، ناچار به جنگ کشیده خواهد شد.

بر همین اساس، ایالات متحده به همراه ژاپن، کره جنوبی و هند به برنامه نوسازی نظامی فیلیپین که شامل دستیابی به ناوچه‌ها، جت‌های جنگنده، هواپیماهای تجسسی و سامانه‌های موشکی مافوق صوت است کمک کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید