اردوغان: برای حفاری منابع گازی در مدیترانه نیاز به کسب اجازه از هیچ‌کس نداریم

ماموریت کشتی جدید «عبدالحمید خان» ممکن است بار دیگر، آتش اختلافات ترکیه با یونان دو عضو «ناتو» را بر سر حقوق بهره‌برداری از میادین گازی در شرق مدیترانه، شعله‌ور سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید مجدد تنش‌ها میان ترکیه و یونان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه 18 مرداد در جریان آغاز به کار یک کشتی کاوشگر نفت و گاز ترکیه در دریای مدیترانه، گفت: «عملیات حفاری در آب‌های ترکیه تداوم خواهد داشت و ما نیاز به کسب اجازه از هیچ‌کس نداریم.»

به گزارش شبکه تلویزیون«تی.آر.تی» ترکیه، اردوغان افزود که این کشتی در 55 کیلومتری سواحل ترکیه در منطقه‌ای خارج از آب‌هایی که قبرس نیز مدعی حاکمیت بر آن است، فعالیت خواهد کرد.

«توطئه‌چینی»

اردوغان با بیان این که توطئه‌های زیادی علیه پروژه‌های اکتشاف انرژی ترکیه طرح‌ریزی شده است، بر عزم آنکارا جهت کاستن از وابستگی به واردات انرژی تاکید ورزید.

کشتی عبدالحمید‌خان

اردوغان تاکید کرد که کشتی جدید موسوم به «عبدالحمید خان»، نمادی از نگرش جدید ترکیه در عرصه انرژی است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین با اشاره به این که ترکیه «در حوزه کاوش انرژی، با چهار کشتی اکتشافی و دو کشتی بررسی زمین‌شناسی حضور دارد»، خاطرنشان کرد که عملیات حفاری در آب‌های ترکیه تداوم یافته و کشورش در این راستا نیازی به کسب اجازه از هیچ‌کس نخواهد داشت.

اردوغان با اعلام این که کشتی عبدالحمیدخان به سمت چاه « یورو‌کلر-1 » در 55 کیلومتری سواحل شهر غازی‌پاشا در آنتالیا در حرکت است، افزود: چاه «یوروکلر-1 »، اولین گام در طرح جامع تجاری ما در شرق مدیترانه است.

احتمال از‌سرگیری مجدد منازعه

ماموریت کشتی جدید «عبدالحمید خان» ممکن است بار دیگر، آتش اختلافات ترکیه با یونان دو عضو «ناتو» بر سر حقوق بهره‌برداری از میادین گازی در شرق مدیترانه را شعله‌ور سازد.

یونان، آنکارا را به حفاری غیرقانونی به هدف یافتن ذخایر گاز در نزدیکی جزایر یونانی متهم می‌کند.

این در حالی است که دولت ترکیه این اتهامات را رد کرده و حفاری گاز را اقدامی قانونی می‌داند.

شایان ذکر است که ترکیه اختلافات مشابهی با قبرس بر سر حفاری منابع گازی در شرق مدیترانه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید