«فوربز»: روسیه ممکن است در ازای پهپاد به ایران سوخو بدهد

ایران پیشتر خواستار خرید 36 جت جنگنده پیشرفته «چنگدو J-10C» از چین شده و پیشنهاد داده بود بهای آنها را با نفت یا گاز طبیعی بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه در ازای دریافت هواپیماهای بدون سرنشین از ایران برای استفاده در جنگ اوکراین، روسیه ممکن است هواپیماهای جنگنده جدید «سوخو-‌35» در اختیار ایران بگذارد.

به گزارش مجله «فوربز»، در دسامبر 2021 ادعا شد که ایران و روسیه در ژانویه 2022 یک قرارداد دفاعی بیست‌ساله به ارزش ده میلیارد دلار امضا خواهند کرد، که به عنوان بخشی از آن روسیه 22 فروند جت جنگنده سوخو-‌35 و سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس-400 به ایران عرضه خواهد کرد.

اندیشکده «موسسه مطالعات جنگ» در این باره گفته است که این ادعا با گزارش‌های اخیر مبنی بر افزایش همکاری‌های هوانوردی میان تهران و مسکو برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه و ایران و حمایت از جنگ روسیه در اوکراین «مطابقت دارد».

این اندیشکده افزوده است: «تهران ممکن است به دنبال استفاده از این توافق برای تسهیل خرید هواپیماهای جنگی روسی باشد. اگر این ادعا درست باشد، ممکن است ایران در ازای پهپادهای خود، هواپیماهای سوخو-35 روسی دریافت کند که می‌تواند بخشی از توافقنامه امضا شده میان مسکو و تهران در 26 ژوئیه باشد.»

به گفته «فوربز»، ایران در سال‌های اخیر نشان داده که ترجیح می‌دهد به ازای نفتی که به مشتریان خود می‌فروشد، از آنها تسلیحات دریافت کند.

بر اساس گزارش‌ها، رژیم ایران در سال 2021 خواستار خرید 36 جت جنگنده پیشرفته «چنگدو J-10C» از چین شد و پیشنهاد داد که بهای آنها را با نفت یا گاز طبیعی بپردازد، اما ظاهرا پکن به این درخواست تهران پاسخ منفی داد.

با این وجود، «فوربز» تاکید می‌کند که با نظر به این حقیقت که روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار گرفته است، و تولید قطعات هواپیما برای آن دشوار است، ایران احتمالا برای تعمیر و نگهداری از هواپیماهای خریداری شده از روسیه دچار مشکل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید