مقام ارشد اروپایی: اکنون زمان تصمیم‌گیری نهایی درباره توافق هسته‌ای است

تیم‌های مذاکره‌کننده درباره پرونده هسته‌ای ایران در ساعات آینده وین را ترک می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که درباره هر آن چه امکان داشت مذاکره شد و متن توافق ارائه شده به ایران نهایی است.

بورل افزود که اگر پایتخت‌های کشورهای مذاکره‌کننده توافق کنند، می‌توان توافق هسته‌ای با ایران را امضا کرد.

از طرفی یک مقام ارشد اروپایی دوشنبه 17 مرداد به لارنس نورمان، خبرنگار «وال‌استریت ژورنال» از پایان این دوره از مذاکرات هسته‌ای خبر داد و ضمن اشاره به متن ارائه شده توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که این متن «همه ما را تا مرزهای انعطاف‌پذیری کشیده است».

او افزود: «این پایان نزدیک به یک سال و نیم مذاکره است. اکنون زمان تصمیم‌گیری نهایی است.»

این مقام اروپایی ضمن این که انتظارات ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خارج از چارچوب مذاکرات هسته‌ای دانست، تاکید کرد که متن فعلی که روی میز قرار دارد، نهایی است و بیش از این قابل مذاکره نیست.

ایران در این دوره از مذاکرات خواستار آن شده بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پرسش‌های خود درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای در سه سایت اعلام‌نشده به این نهاد دیدبان بین‌المللی درگذرد.

روز گذشته روزنامه «وال‌استریت ژورنال» نوشت که تیم مذاکره‌کننده ایران هنگامی که هفته پیش وارد وین شد، بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره مواد هسته‌ای پیدا شده در سه سایت اعلام نشده خود اصرار کرد و آن را شرط خود برای دستیابی به توافق نهایی دانست.

با این حال به‌نظر می‌رسد که طرف‌های اروپایی نتوانسته‌اند این شرط ایران را بپذیرند. این شرط که به تعهدات پادمانی ایران به آژانس مربوط می‌شود، از سوی طرف‌های غربی، «فرابرجامی» و غیرقابل گفت‌وگو در چارچوب مذاکرات برجام ارزیابی شده است.

مقامات اروپایی به خبرنگاران وال‌استریت ژورنال و «پولیتیکو» یادآور شدند که سند ارائه شده توسط هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در این مذاکرات، نهایی و غیرقابل تغییر است.

اتحادیه اروپا دوشنبه 17 مرداد رسما پیش‌نویس سند نهایی را در اختیار شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین قرار داد و از ایران و ایالات متحده آمریکا خواست که در مورد آن به توافق برسند.

خواسته رسمی اتحادیه اروپا از ایران و آمریکا به معنی پایان این دور از مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه، تلقی می‌شود. در حالی که رابرت مالی نماینده آمریکا در مذاکرات از پیش اعلام کرده بود که ایالات متحده برای امضای سند پیشنهادی اتحادیه اروپا آماده است.

وزارت خارجه ایران نیز با اعلام خبر پایان مذاکرات از قول یکی از دیپلمات‌های ارشد خود اظهار کرد «تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده (ایران) است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید