جنگ اوکراین؛ آلمان درباره تعطیلی نیروگاه‌های اتمی تجدید نظر می‌کند

کاهش پیوسته صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا محاسبات انرژی قاره سبز را تغییر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به منظور جلوگیری از کمبود انرژی برای زمستان پیش رو در پی تهاجم روسیه به اوکراین و قطع صدور نفت و گاز توسط مسکو به اروپا، آلمان قصد دارد درباره تعطیلی سه راکتور هسته‌ای خود تجدید نظر کند.

به گزارش «واشینگتن اگزمینر»، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و یکی از اعضای حزب سوسیال دموکرات، در اظهاراتی گفت افزایش عمر نیروگاه‌های هسته‌ای در مواجهه با بحران انرژی می‌تواند «منطقی» باشد.

بر این اساس، دولت شولتز طی هفته‌های جاری مشغول آزمایش شبکه برق کشور بوده تا ببیند آیا این شبکه توانایی ادامه فعالیت بدون استفاده از انرژی وارداتی از روسیه را دارد یا خیر.

با این حال، بسیاری در برلین با تعویق بازنشستگی نیروگاه‌های هسته‌ای مخالفند. آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان که از حزب «سبزها» است یکی از این افراد است و گفته فعال نگه داشتن نیروگاه‌ها نباید یک «گزینه» باشد.

به گفته «واشینگتن اگزمینر»، علی‌رغم برخی مخالفت‌ها، کاهش پیوسته صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا محاسبات انرژی قاره سبز را تغییر داده است.

اتحادیه اروپا تحت فشار قیمت‌های گزاف گاز و برق قرار گرفته ‌است. آلمان، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا در ماه ژوئیه بالاترین میانگین قیمت ماهانه برق را ثبت کردند.

چنین نوساناتی طی چندین ماه اخیر و عدم اطمینان از اینکه آیا روسیه به صدور گاز به اروپا ادامه خواهد داد یا خیر باعث شده تا دولت‌های اروپایی به دنبال صرفه‌جویی باشند، زغال‌سنگ را جایگزین گاز برای تولید برق کنند، و در مورد آلمان امکان‌سنجی افزایش عمر سه نیروگاه هسته‌ای باقی‌مانده خود را بررسی کنند.

به گفته «واشینگتن اگزمینر»، افزایش طول عمر عملیاتی سه راکتور می‌تواند نیروگاهی که در فاصله ژانویه تا ژوئن امسال شش درصد برق کل آلمان را تامین کرده است را سر پا نگه دارد، اما این طرح هنوز به مرحله قطعی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید