تایوان: چین در حال شبیه‌سازی حمله به ماست

ایالات متحده، ژاپن و استرالیا در بیانیه‌ای مشترک پرتاب موشک‌ توسط چین را محکوم کردند و خواستار توقف فوری رزمایش‌ این کشور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین با عبور از خط میانی تنگه تایوان در حال نمایش قدرت هستند، مقامات تایوان اعلام کردند چین با رزمایش‌های اخیر خود در حال «شبیه‌سازی حمله» به جزیره تایوان است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، ارتش چین شنبه اعلام کرد که مانوورهای شلیک مستقیم موشک در دریا و حریم هوایی شمال، جنوب غربی و شرق تایوان انجام داده است.

وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد، 20 هواپیمای جنگی PLA و 14 کشتی جنگی چینی را در اطراف تنگه تایوان مشاهده کرده است و افزود ارتش این کشور وضعیت را با آماده کردن سامانه‌های موشکی «پاتریوت» دنبال کرده و گشت هوایی و دریایی به منطقه فرستاده است.

چین در پی سفر هفته پیش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، در حال برگزاری سنگین‌ترین رزمایش‌های نظامی خود طی چند دهه‌ اخیر است، که طی آن موشک‌هایی بر فراز جزیره شلیک کرده، کشتی‌های جنگی خود را از خط‌ القعر تنگه تایوان عبور داده، و هواپیماهای جنگی بسیاری را در سراسر مرزهای تعیین شده توسط ایالات متحده به پرواز درآورده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر به خبرنگاران گفت چین در حال انجام «اقدامات بی‌ثبات‌کننده فزاینده‌» است، و تاکید کرد که این موضوع را به همتای چینی خود وانگ یی اطلاع داده است. به گفته وی، تنش میان چین و آمریکا باید کاهش یابد، و او به وانگ گفته که «خطوط ارتباطی» بین دو طرف باید باز بماند.

در عین حال، ایالات متحده، ژاپن و استرالیا در بیانیه‌ای مشترک پرتاب موشک‌ توسط چین را محکوم کردند، خواستار توقف فوری رزمایش‌ این کشور شدند، و حمایت خود را از «میل منطقه‌ای برای دیپلماسی به منظور جلوگیری از خطرات اشتباه محاسباتی» اعلام کردند.

از سوی دیگر، چین سفر پلوسی را نقض تعهد پنجاه سال پیش آمریکا برای به رسمیت نشناختن دولت تایوان دانسته است. در این راستا، پکن روز جمعه مجموعه‌ای از اقدامات از جمله قطع مذاکرات دفاعی با ایالات متحده و کاهش روابط اقتصادی خود با آمریکا را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید