بایدن: نگران تایوان نیستم اما اقدامات چین نگران‌زا است

چین یک روز پس از پایان برنامه‌ریزی شده بزرگترین رزمایش خود در اعتراض به سفر هفته گذشته پلوسی به تایوان، برگزاری تمرینات نظامی جدیدی را در آب‌ها و حریم هوایی اطراف تایوان اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که نگران تایوان نیست، اما از بابت اقدامات چین در منطقه از زمان سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه نگران است.

بایدن دوشنبه 17 مرداد هنگام عزیمت از ایالت سیل‌زده کنتاکی گفت: «نگران اقدامات (چین) هستم... اما فکر نمی‌کنم آنها کاری بیش از اقدامات کنونی خود انجام دهند».

چین دوشنبه، یک روز پس از پایان برنامه‌ریزی شده بزرگترین رزمایش خود در اعتراض به سفر هفته گذشته پلوسی به تایوان، برگزاری تمرینات نظامی جدیدی را در آب‌ها و حریم هوایی اطراف تایوان اعلام کرد.

ارتش چین پنج‌شنبه، یک روز پس از سفر پلوسی به تایوان، تمرینات نظامی خود با استفاده از مهمات جنگی را آغاز کرد که بسیار جنجال‌برانگیز بود.

به گزارش رسانه‌های چین، سازمان امنیت دریایی این کشور، اعلام کرد که مانورهای گسترده با هدف تمرین «محاصره» جزیره تایوان، قرار بود ظهر یکشنبه پایان یابد، اما این مانورها تا امروز دوشنبه نیز ادامه یافت.

مانور چین
مانور چین

فرماندهی شرقی ارتش چین، دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مانورهای نظامی ارتش آزادی‌بخش خلق، در مناطق دریایی و هوایی پیرامون تایوان با تمرکز بر عملیات مشترک برای مقابله با زیردریایی‌ها و حملات دریایی، تداوم دارد.»

فرماندهی ارتش چین مشخص نکرد این مانورها در کدام منطقه انجام می‌گیرد و آیا مهمات جنگی در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد یا نه.

چین در روزهای اخیر بزرگ‌ترین مانور نظامی را در نزدیکی تایوان که آن را بخشی از خاک خود می‌داند، برگزار کرده و هواپیماها، کشتی‌های جنگی و موشک‌های بالستیک را در این مانورها به کار گرفته است.

این رزمایش‌ها، انتقاد وزرای خارجه گروه هفت (ایالات متحده، ژاپن، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و بریتانیا) را به دنبال داشت که تاکید کردند، اجرای مانورهای نظامی «تهاجمی»، فاقد هرگونه «توجیه» است.

واکنش بلینکن

در همین راستا، چین یک سری گفت‌وگوها و توافق‌های همکاری با واشینگتن را به خصوص در زمینه تغییرات اقلیمی و امور دفاعی به حالت تعلیق درآورد که از سوی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، این واکنش «به کلی نامتناسب» توصیف شد.

بلینکن به همراه همتایان ژاپنی و استرالیایی خود با انتشار بیانیه‌ای از چین خواست مانورهای نظامی را متوقف کند.

وزارت خارجه تایوان در بیانیه‌ای مطبوعاتی، تداوم رزمایش‌ها را محکوم کرد که به گفته این وزارت‌خانه، «وضعیت کنونی تنگه تایوان را تضعیف کرده و تنش‌ها را در منطقه تشدید می‌کند.»

مانورهای تایوان

از سویی ارتش تایوان اعلام کرد که تایپه این هفته، تمرین‌های نظامی را با مهمات جنگی برای شبیه‌سازی دفاع از جزیره در صورت تهاجم چین، برگزار خواهد کرد.
به گفته ارتش تایوان، نیروهای این کشور برای مقابله با عملیات فرود در پینگ تونگ، جنوبی‌ترین بخش تایوان اقدام به برگزاری رزمایش در روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه خواهند کرد.

جنگنده تایوانی
جنگنده تایوانی

به گفته سخنگوی سپاه هشتم تایوان، صدها سرباز و حدود 40 توپخانه «هویتزر» برای اجرای این تمرینات مستقر خواهند شد.

شایان توجه است که مقامات و نمایندگان مجلس آمریکا معمولاً طی سفرهایی به دور از چشم رسانه‌ها راهی تایوان شده و بر حمایت از این جزیره تاکید دارند اما چین، سفر پلوسی را که سومین مقام بلندپایه در دولت ایالات متحده است، اقدامی بسیار تحریک‌کننده توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size