آمریکا برای توافق هسته‌ای بر مبنای متن پیشنهادی اروپا اعلام آمادگی کرد

سند پیشنهادی اروپا آخرین متن توافق و غیرقابل تغییر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بلافاصله پس از پایان مذاکرات وین آمریکا اعلام کرد که آماده است تا به سرعت سند پیشنهادی اروپا را در صورت موافقت ایران با آن، امضا کند.

اتحادیه اروپا دوشنبه 17 مرداد، پیش از ترک وین توسط هیات‌های مذاکره‌کننده، به‌طور رسمی پیش‌نویس سند نهایی را در اختیار شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین قرار داد و از ایران و ایالات متحده آمریکا خواست که در مورد آن به توافق برسند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده آماده است تا بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا «به سرعت» توافقی را برای احیای برجام منعقد کند.

این سخنگو به خبرگزاری «رویترز» گفت:«تهران بارها اعلام کرده است که آماده بازگشت گام به گام به اجرای متقابل توافق برجام است.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران در پستی اینستاگرامی از گفت‌وگوی تلفنی خود با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا و نویسنده سند پیشنهادی اتحادیه اروپا خبر داد.

امیرعبداللهیان درباره این گفت‌وگوی تلفنی نوشت: «به آقای بورل تاکید کردم هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داده است».

وزیر خارجه ایران در حالی از ارائه ایده‌های این کشور سخن می‌گوید که مقامات اتحادیه اروپا تاکید کردند سند اروپایی آخرین متن بدون جایگزین برای توافق هسته‌ای است و مذاکره بر سر متن به پایان رسیده است.

او همچنین به ایده‌هایی دیگری اشاره کرد که به ادعای وی توسط انریکه مورا در آخرین روز ارائه شده، اما هیچ توضیحی درباره آن نداد و افزود: «دیدگاه‌ها و ملاحظات ایران درباره ایده‌های ارائه شده از سوی انریکه مورا، به وی‌ منتقل شده است».

طی چهار روز گذشته که مذاکرات هسته‌ای در هتل کوبورگ وین جریان داشت، هیات مذاکره‌کننده ایرانی شرط خود را برای امضای توافق به چشم‌پوشی آژانس از پرسش‌های مرتبط با فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور منوط کرده بود. در حالی که طرف‌های غربی چنین درخواستی را «فرابرجامی» دانسته و به ایران یادآور شدند که سند اروپایی آخرین متن توافق و غیرقابل تغییر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید