4 کشتی غلات و مواد غذایی بنادر اوکراین را ترک کردند

این کشتی‌ها حامل بیش از 160 هزار تن ذرت و مواد غذایی برای ترکیه، چین و ایتالیا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ترکیه و اوکراینی اعلام کردند چهار کشتی باری حامل غلات و مواد غذایی، یکشنبه 16 مرداد، از بنادر چرنومورسک و اودسا مشرف به دریای سیاه به عنوان بخشی از توافق برای رفع محاصره از صادرات غلات اوکراین، حرکت کردند.

این کشتی‌ها حامل بیش از 160 هزار تن ذرت و دیگر مواد غذایی هستند.

مرکز هماهنگی مشترک در استانبول، با پرسنلی از روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد، بر روند ازسرگیری صادرات غلات نظارت دارد.

سازمان ملل و ترکیه ماه گذشته پس از هشدار سازمان ملل درباره احتمال بروز قحطی در مناطقی از جهان، به دلیل تعلیق صادرات غلات از اوکراین که منجر به عرضه محدود و قیمت‌های بالا شد، برای دستیابی به توافقنامه صادرات، میانجیگری کردند.

روسیه و اوکراین قبل از تهاجم، مجموعا یک سوم صادرات گندم جهان را تامین می‌کردند.

مرکز هماهنگی مشترک، شامگاه شنبه اعلام کرد که اجازه خروج 5 کشتی جدید از طریق دریای سیاه را داده است که متشکل از 4 کشتی از بنادر چورنومورسک و اودسا حامل 161084 تن مواد غذایی و یک کشتی دیگر است.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: «کشتی‌هایی که از بنادر اوکراین خارج شدند، شامل کشتی «گلوری» حامل 66 هزار تن ذرت، عازم استانبول و کشتی «ریوا ویند» با 44 هزار تن ذرت روانه اسکندرون خواهند شد.»

این وزارتخانه افزود: «دو کشتی دیگر که اوکراین را ترک کردند، «ستار هلنا» حامل 45 هزار تن آرد عازم چین و کشتی «مصطفی نجاتی»، حامل 6000 تن روغن آفتابگردان، عازم ایتالیا خواهند شد.»

چهار کشتی، هفته گذشته بر اساس همین توافق، اوکراین را ترک کردند.

اولین محموله غلات از زمان تهاجم روسیه، در اول اوت از اوکراین صادر شد و سه محموله دیگر جمعه، بنادر اوکراین را ترک کردند.

مرکز هماهنگی مشترک، بر اساس توافقنامه بین‌المللی امضا شده در 22 ژوئیه میان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل، در استانبول تأسیس شد.

واکنش زلنسکی

در همین رابطه ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، شامگاه شنبه در سخنرانی خود خطاب به مردم این کشور، با تبریک ازسرگیری صادرات محصولات کشاورزی اوکراین از طریق دریا، گفت: «بنادر ما در دریای سیاه فعال هستند.»

به گفته زلنسکی، «اگر شرکای ما تعهدات خود را عملی کنند و امنیت روند تحویل تضمین شود، بحران جهانی غذا حل خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید