مورا: مذاکرات با ایران بر پایه متن ارائه‌شده توسط بورل پیشرفت داشته است

نماینده روسیه در وین با اشاره به این که مذاکرات اتمی با ایران در مسیر درستی است، گفت که متن نهایی توافق، مشترک بوده و اروپایی‌ها در حال هماهنگی میان ایده‌های طرف‌های مذاکرات در آن متن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات اتمی وین به «العربیه» گفت که مذاکرات مذکور طی چهار روز اخیر بر پایه پیشنهاد ارائه‌شده توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشرفت داشته است.

مورا، یک‌شنبه 7 آگوست با ابراز خوش‌بینی از مذاکرات در حال انجام، درباره زمان پایان این مذاکرات اظهار داشت: «طی چند روز آینده و کمتر از یک هفته مذاکرات به پایان خواهد رسید.»

در همین رابطه، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین با اشاره به این که مذاکرات اتمی با ایران در مسیر درستی است، گفت که متن نهایی توافق، مشترک بوده و اروپایی‌ها در حال هماهنگی میان ایده‌های طرف‌های مذاکرات در آن متن هستند.

اولیانوف که یکشنبه برای دومین بار با مورا در وین ملاقات کرد با تاکید بر وجود پیشرفت در مذاکرات جاری در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر می‌رسد که در حال پیشرفت در مذاکرات هستیم. من خوشبین هستم.»

مذاکرات غیر مستقیم میان ایران و آمریکا به وساطت اتحادیه اروپا برای چهارمین روز پیاپی در وین، پایتخت اتریش ادامه دارد و امروز برخی کارشناسان از فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایران به جمع مذاکره‌کنندگان پیوستند.

مهمترین محورهای اختلاف میان تهران و واشینگتن مربوط به برخی جوانب برنامه اتمی ایران بوده که در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره رفته بود.

ایران با رد گزارش اخیر آژانس، مسائل مطرح‌شده را «مسائل جانبی» عنوان کرد و خواستار تمرکز بر حل مسائل «مهم» میان دو طرف شد.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر‌ خارجه ایران امروز در خصوص مذاکرات «رفع تحریم‌ها» گفت، تهران برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار، جدی است.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» امیرعبداللهیان افزود که اکنون مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می‌شود.

به گزارش تسنیم، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه ایران گفت که «ما خواستار تلاش برای بسته‌شدن پرونده هسته‌ای ایران هستیم.»

وزیر خارجه ایران همچنین ابراز داشت که «نتیجه این موضوع (مذاکرات اتمی) بستگی دارد به اینکه آیا آمریکا می‌خواهد توافقی صورت بگیرد؟ آیا آمریکا انعطاف و واقع‌بینی لازم را در عمل از خود نشان خواهد داد؟»

رسانه‌های ایران روز گذشته به نقل از یک عضو تیم مذاکره‌کننده این کشور در وین خبر دادند که تهران رسیدن به توافق را به شرایطی از جمله بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران که آن را «ادعاهای پادمانی» می‌نامند، موکول کرده است.

یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران ضمن تاکید بر این که باید طرف‌های غربی اطمینان ایران را جلب کنند، به خبرگزاری‌های این کشور گفت: «مسائل ادعایی پادمانی با فشار سیاسی ایجاد شدند و با فشار سیاسی ادامه پیدا کرده‌ و ماهیت سیاسی دارند و نباید در آینده دستاویزی برای سوء‌استفاده علیه ایران باشند».

سه کشور اروپایی در واکنش به شروط اضافه شده توسط ایران، در بیانیه‌ای از این کشور خواستند که از تقاضاهای غیر واقع‌بینانه دست بردارد.

با این حال مورا شنبه به خبرنگاران مستقر در وین گفت که نرسیدن به توافق در این مرحله، به معنی پایان مذاکرات با ایران نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید