مقامات اوکراینی: روسیه از ایران پهپادهای مسلح دریافت کرده است

روسیه در صدد پرتاب ماهواره «خیام» و استفاده از آن برای جاسوسی در جنگ با اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اوکراینی گفته‌اند که مسکو، پهپادهای مسلحی را از ایران دریافت کرده است که می‌توانند تأثیر قابل‌ توجهی بر جنگ جاری داشته باشند.

به گفته الکسی آریستوویچ، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، ایران تاکنون 46 پهپاد به روسیه ارسال کرده است. وی افزود: «بر اساس برخی گزارش‌ها به نظر می‌رسد استفاده از این پهپادها قبلاً نیز رصد شده است.»

بر اساس گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، روسیه همچنین قصد دارد از ماهواره جدید ایرانی که بر پرتاب آن نظارت خواهد داشت، برای جاسوسی از ارتش اوکراین و جمع آوری اطلاعات استفاده کند.

مهندسان روسی در پایان یک پروژه چهار ساله، در حال آماده شدن برای پرتاب ماهواره «خیام» به فضا از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان هستند.

ایران می‌گوید این ماهواره که توسط آژانس فضایی روسیه «روس‌کوسموس» ساخته شده، «برای نظارت بر مصرف آب و کشاورزی» استفاده خواهد شد. این فضاپیما همچنین به دوربین‌های پیشرفته بسیار دقیق مجهز است. به گفته «واشینگتن پست»، روسیه در صدد است ابتدا «چند ماه» از این ماهواره برای جاسوسی از ارتش اوکراین استفاده و سپس به ایران واگذار کند.

احتمال استفاده روسیه و ایران از ماهواره برای جاسوسی از کشورها، نگرانی‌ غرب را برانگیخته است و می‌تواند تهدیدی برای روند احیای «برجام» باشد.

کرملین با گنجاندن تهران در سیستم تامین تسلیحات روسیه، در حال ایجاد ائتلافی است که از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کرده و نتایج این پشتیبانی در حال حاضر نیز قابل مشاهده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ماه گذشته برای دیدار سه جانبه با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به تهران رفت.

مسئولان ذی‌ربط پیش از این نشست گفتند که پوتین از ایران برای جنگ خود در اوکراین و تامین پهپاد، درخواست پشتیبانی خواهد کرد.

به گفته سرویس‌های اطلاعاتی غرب، روسیه شمار زیادی از پهپادهای خود را در هفته‌های نخست جنگ از دست داد و بیشتر پهپادهای باقیمانده روسی موسوم به «اورلان»، برای عملیات شناسایی و نه مأموریت‌های تهاجمی طراحی شده‌اند.

شایان ذکر است، پهپادها نقش مهمی در جنگ اوکراین و روسیه ایفا کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید