تایوان با ارسال جنگنده و‌ کشتی به مانورهای نظامی چین واکنش نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که این جزیره خودمختار، برای واکنش «مناسب» به مانورهای نظامی چین در اطراف تایوان، چندین جنگنده و‌ کشتی اعزام کرده است.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای مطبوعاتی تصریح کرد، چندین کشتی جنگی، جت‌های جنگنده و‌‌ پهپاد، یکشنبه 16 مرداد، برای برگزاری مانور مشترکی به تایوان نزدیک شدند. اقدامی که می‌تواند نشانگر حمله به تایوان و‌ کشتی‌های این جزیره خودمختار باشد.

کاخ سفید روز‌ گذشته تاکید کرده بود که اقدامات چین‌ در تنگه تایوان و‌ اطراف آن، «تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه» است.

مقامات تایوانی پیشتر اعلام‌ کرده بودند که جنگنده‌ها و کشتی‌های چینی در این مانور نظامی، حمله به این‌ جزیره‌ را شبیه‌سازی کرده بودند.

سخنگوی‌ کاخ‌ سفید در این‌ زمینه تصریح کرد: «این‌ اقدامات چین حاکی از افزایش قابل توجه چین برای تغییر وضعیت فعلی است. این اقدامات تحریک‌آمیز‌ و‌ غیرمسئولانه بوده و خطرات اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهند.»

او‌ در ادامه افزود: «آن‌ها همچنین با هدف بلند‌مدت ما برای حفاظت از صلح و ثبات در تنگه تایوان، که جهان آن را انتظار دارد، مخالف هستند.»

ارتش تایوان اعلام کرده بود که نیروهای دفاعی این جزیره، روز‌ شنبه «چندین» جنگنده ‌‌کشتی جنگی‌ چینی را رهگیری کرده‌اند که در نزدیکی تایوان به تمرین نظامی می‌پرداختند.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، نیروهای تایپه «چندین‌ گروه از جنگنده‌ها و کشتی‌های حزب کمونیست را که در حال انجام برخی فعالیت‌ها در اطراف تنگه تایوان بودند، رهگیری کرده است.»

بر‌ اساس این بیانیه، برخی از این جنگنده‌ها ‌و کشتی‌ها از «خط وسط» عبور‌ کردند.

این اقدام در نگاه تایپه، نشانگر قصد چین برای حمله به جزیره اصلی تایوان است.

کاخ سفید روز جمعه از چین خواسته بود، مانورهای نظامی خود را که پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان آغاز شده بود، با هدف کاهش سطح تنش در منطقه، متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم