گوترش: سرعت رقابت تسلیحاتی بین کشورها افزایش یافته است

دبیر کل سازمان ملل متحد خلع تسلیحات هسته‌ای را یکی‌ از برنامه‌های کاری خود‌ دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در اظهاراتی هشدار داد، هم‌اکنون بیش از 13 هزار سلاح هسته‌ای در دنیا وجود دارد‌ و سرعت روند رقابت تسلیحاتی بین کشورها در این زمینه افزایش یافته است.

گوترش 5 اوت به وقت محلی، در جمع شماری از مقامات و‌ کنش‌گران‌ ژاپنی در شهر هیروشیما گفت، بحران‌های هسته‌ای از خاورمیانه تا شبه‌جزیره کره به سرعت در حال افزایش است.

او‌ با اشاره به حمله نظامی روسیه به اوکراین تصریح کرد: «بشریت با یک تفنگ آماده شلیک بازی می‌کند.»

دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه به بمباران‌ هسته‌ای هیروشیما توسط آمریکا در جنگ‌ جهانی دوم نیز اشاره کرد و خواستار اقدامات فوری برای نابودی تسلیحاتی شد که «آینده ما را تهدید می‌کند.»

این دیپلمات پرتغالی تسلیحات هسته‌ای را «دستگاه‌های مخرب» خواند و خلع تسلیحات هسته‌ای را یکی از برنامه‌های کاری خود‌ دانست.

دبیر کل سازمان ملل متحد این هفته در دهمین کنفرانس «بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ان‌پی‌تی» نیز شرکت‌ کرده و‌ هشدار داده بود، جهان در یک وضعیت «خطر هسته‌ای» قرار دارد که از زمان اوج جنگ سرد تا امروز دیده نشده است.

گوترش روز گذشته در ژاپن، برگزاری این کنفرانس را که تا 26 اوت ادامه دارد، «نشانه‌ امید» خواند.

این کنفرانس روز‌ ‌دوشنبه 1 اوت در نیویورک برگزار شد و شماری از مقامات و کشورها به خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی نیز اشاره کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به مناسبت این کنفرانس بیانیه‌ای صادر کرد و بار دیگر خواهان بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» شد.
وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز در بیانیه‌ مشترکی با تاکید بر عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی، از اینکه تهران همچنان به‌رغم تلاش‌ها به احیای برجام تن نمی‌دهد اظهار تاسف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size