واشینگتن‌پست: روسیه از ماهواره ایران در جنگ اوکراین استفاده خواهد کرد

تعدادی از تلاش‌های ایران برای پرتاب ماهواره به فضا در ماه‌های گذشته با شکست مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه واشینگتن‌پست، به نقل از مقام‌های امنیتی غربی نوشت، روسیه قصد دارد از ماهواره ایران به نام «خیام» برای اهداف نظامی خود در اوکراین استفاده کند.

ماهواره خیام قرار است سه‌شنبه هفته آینده، 18 مرداد از پایگاه فضایی بایکونور در کشور قزاقستان توسط روسیه به فضا پرتاپ شود.

این درحالی است اخیرا گزارش‌ها درباره توافق پهپادی ایران و روسیه در خصوص بهره‌برداری مسکو از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی در مرکز توجه قرار گرفته است.

به گزارش واشینگتن‌پست، با این حال ایران قادر نخواهد بود که بلافاصله پس از پرتاب این ماهواره کنترل آن را در دست گیرد، چرا که روسیه قرار است از آن برای پیشبرد اهداف نظامی خود در جنگ اوکراین بهره ببرد.

بنا به این گزارش، پرتاپ خیام بخشی از قراردادی است که چهار سال گذشته میان ایران و روسیه منعقد شده است.

این گزارش آورده است، روسیه به ایران اطلاع داده که قصد دارد برای چند ماه یا بیشتر، از این ماهواره در راستای افزایش توان تجسسی خود درباره اهداف نظامی در نبرد با اوکراین استفاده کند.

سفارت روسیه در واشینگتن از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد و مقامات دولت آمریکا حاضر نشدند در این خصوص با «واشینگتن‌پست» صحبت کنند.

سازمان فضایی ایران در روزهای گذشته در بیانیه‌ای گفته بود که مالکیت ماهواره خیام در اختیار این سازمان است.

این ماهواره حاوی یک دوربین با وضوح بسیار بالا است و گفته می‌شود که به ایران امکان می‌دهد بر تاسیسات حساس در اسراییل و خاورمیانه نظارت کند. هرچند کارشناسان غربی گفته‌اند وضوح دوربین این ماهواره 1.2 متر است که همچنان از کیفیت دوربین‌های فوق پیشرفته ماهواره‌های آمریکا ضعیف‌تر است.

این درحالی است که تعدادی از تلاش‌های ایران برای پرتاب ماهواره به فضا در ماه‌های گذشته با شکست مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید