جمهوری‌خواهان: آمریکا برای نشست سازمان ملل به رئیسی و هیئت ایران ویزا ندهد

حضور احتمالی عوامل سپاه پاسداران در هیئت دیپلماتیک ایرانی می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به شدت به خطر بیندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از قانونگذاران آمریکایی از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا به هیئت دیپلماتیک ایرانی، شامل ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر ویزا ندهد، چرا که آنها نماینده یک «رژیم تروریستی» هستند.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، یک گروه هفت‌نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه شامل تام کاتن، سناتور آرکانزاس، مارکو روبیو، سناتور فلوریدا، و تد کروز، سناتور تگزاس نامه‌ای به جو بایدن فرستاده و از او خواستند تا به هیئت ایرانی ویزا ندهد.

سناتورها در نامه خود نوشتند: «دست داشتن رئیسی در کشتار دسته‌جمعی مخالفان رژیم ایران و کارزار این رژیم برای ترور مقامات آمریکایی در خاک ایالات متحده، ورود وی و سرسپردگانش به کشورمان را به تهدیدی غیرقابل توجیه برای امنیت ملی آمریکا تبدیل می‌کند».

به گفته قانونگذاران جمهوری‌خواه، اجازه دادن به رئیسی برای سفر به ایالات متحده، آن هم در حالی که عوامل حکومت متبوع وی فعالانه برای ترور مقامات ارشد آمریکایی در خاک ایالات متحده تلاش می‌کنند، با توجه به حضور احتمالی عوامل سپاه در هیئت ایرانی، می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به شدت به خطر بیندازد.

سناتورهای آمریکایی در پایان نامه خود به بایدن نتیجه گرفتند: «اگر گزارش‌های اخیر مبنی بر اینکه رئیسی قصد دارد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یابد، صحت داشته باشد، کاخ سفید باید از صدور ویزا برای وی و دیگر مقامات ایرانی خودداری کند.»

به گفته «فاکس نیوز»، ایالات متحده تاکنون رئیسی را به چندین مورد نقض حقوق بشر از جمله اعدام‌های دسته‌جمعی و سرکوب مخالفان سیاسی در سال‌های دور متهم کرده است. آمریکا همچنین رئیسی را در کنار دیگر مقامات ایرانی، به اتهام نقض حقوق بشر در سال 2019 مورد تحریم قرار داد.

ابراهیم رئیسی اگرچه اخیرا وارد دومین سال ریاست‌جمهوری خود در ایران شده است، اما تاکنون در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم