آمریکا به‌ دلیل شیوع «آبله میمون» وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد

اکثر موارد ابتلا به آبله میمون در آمریکا در میان مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا و افرادی که خود را تراجنسیتی می‌دانند مشاهده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش تصاعدی مبتلایان به بیماری «آبله میمون» در آمریکا، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور، پنج‌شنبه شیوع آبله میمون را یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی در ایالات متحده اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، از زمانی که اولین مورد آبله میمون در اواسط ماه مه در ایالات متحده شناسایی شد، بیش از 6600 مورد احتمالی یا تایید شده در آمریکا شناسایی شده است. این موارد تمام ایالات به جز مونتانا و وایومینگ را در بر می‌گیرد.

برخی کارشناسان بهداشت عمومی دولت بایدن را به دلیل عدم اقدام سریع‌تر برای رسیدگی به این بحران به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند. یکی از انتقادات این بوده که دولت بیش از سه هفته پس از شناسایی اولین مورد تایید شده آبله میمون در ایالات متحده منتظر مانده تا واکسن آن را برای مصرف عموم سفارش دهد.

برخی از شهرها و ایالت‌ها، از جمله نیویورک، سانفرانسیسکو، ایلینویز و کالیفرنیا پیشاپیش شیوع آبله میمون را وضعیت اضطراری اعلام کرده‌ بودند، و از منابع عمومی خود برای تخصیص بودجه به منظور مقابله با آن استفاده کرده بودند.

به گفته «سی‌ان‌ان»، آبله میمون می‌تواند هر کسی را مبتلا کند، اما اکثر موارد ابتلا به آن در ایالات متحده در میان مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا و افرادی که خود را تراجنسیتی می‌دانند مشاهده شده است. کارشناسان می‌گویند ویروس آبله میمون از طریق «تماس نزدیک» با فرد آلوده منتشر می‌شود.

«مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»ی آمریکا در ابتدا اعلام کرد واکسن‌های آبله میمون‌ که از انبار ذخیره راهبردی ملی آزاد کرده، مخصوص «مخاطبان پرخطر» و همچنین کارکنان مراقبت‌های بهداشتی است که آنها را درمان می‌کنند.

مقامات بهداشتی فدرال از آن زمان دایره واکسیناسیون را گسترش دادند، و تمرکز خود را بر جامعه مردانی که با دیگر مردان در ارتباط جنسی بودند قرار داده‌اند، که جامعه‌ای است که بیشتر موارد ابتلا به آبله میمون در آمریکا در آن روی داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید