واکنش‌های آمریکا، روسیه و ژاپن به بزرگترین رزمایش چین در اطراف تایوان

در حالی که بلینکن بر مخالفت واشینگتن با اقدام یک‌جانبه برای تغییر وضع موجود در تایوان تاکید کرد، سخنگوی کرملین اما اجرای رزمایش نظامی چین را حق حاکمیتی پکن دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آغاز بزرگترین رزمایش نظامی چین در مناطق نزدیک به تایوان و پرتاب موشک‌های بالستیک در آب‌های مجاور این جزیره در پاسخ به سفر کوتاه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، واکنش‌های متفاوت آمریکا، روسیه و ژاپن را برانگیخته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 13 مرداد در جریان نشست وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا «آ‌سه‌‌آن»به همتایان خود گفت که آمریکا با هر گونه تلاش یک‌جانبه برای تغییر وضعیت موجود در تایوان به‌ویژه از طریق توسل به زور، مخالفت ورزیده و سیاست خود در قبال تایوان را تغییر نداده است.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

وی در جریان نشست کامبوج با تاکید بر این که ثبات در سراسر تنگه تایوان، به نفع کل منطقه است، افزود که واشینگتن، مشتاق شنیدن ایده‌های اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) در مورد چگونگی همکاری با گروه «گفت‌وگوی چهارجانبه امنیتی» (ایالات متحده، هند، استرالیا و ژاپن) است.

دیمیتری پسکوف
دیمیتری پسکوف

«حق حاکمیتی چین»

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت که مانورهای نظامی چین در نزدیکی تایوان، حق حاکمیتی این کشور است و سفر پلوسی، افزایش ساختگی تنش‌ها در منطقه را به دنبال داشت.

وی همچنین با تاکید بر این که بروز تنش در منطقه بر سر تایوان، ناشی از سفر نانسی پلوسی است، خاطرنشان کرد: «این سفر هیچ ضرورتی نداشت و اقدام تحریک‌آمیز غیرضروری بود».

سقوط موشک‌ها در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن

این در حالی است که نوبو کیشی، وزیر دفاع ژاپن پنج‌شنبه اعلام کرد به احتمال زیاد موشک‌های بالستیک چین برای اولین بار در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن سقوط کرده است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، کیشی به خبرنگاران گفت: «بر اساس برآورد ما، از مجموع 9 موشک بالستیک پرتاب شده توسط چین، 5 موشک در منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است».

وی با بیان این که ژاپن «از طریق کانال‌های دیپلماتیک به چین اعتراض کرد»، گفت: «این موضوع مشکلی جدی است که امنیت ملی و امنیت شهروندان ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد».

نوبو کیشی
نوبو کیشی

به گفته کیشی، این نخستین بار است که موشک‌های بالستیک چین در منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن که در فاصله 200 مایل دریایی از سواحل ژاپن، خارج از آب‌های سرزمینی این کشور امتداد دارد، سقوط می‌کنند.

شایان توجه است که وزارت دفاع چین، پنج‌شنبه 13 مرداد در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: «حزب کمونیست چین، چندین موشک بالستیک «دانگ‌فنگ» را به طرف آب‌های شمال شرقی و شمال غربی تایوان شلیک کرد.»

رزمایش‌های چهار روزه چین در شماری از مناطق پیرامون تایوان که برخی از آنها تنها 20 کیلومتر با سواحل تایوان فاصله دارند برگزار شده و تا ظهر یکشنبه ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید